V Dánsku si zrejme migranti budú musieť sociálne dávky odpracovať


V Dánsku si zrejme migranti budú musieť sociálne dávky odpracovať.

Zdroj: shutterstock.com

Dánska vláda predložila návrh, aby cudzinci a ľudia prisťahovaleckého pôvodu odpracovali týždenne 37 hodín za sociálne dávky.

Svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že v krajine je stále veľa ľudí, najmä nezápadného pôvodu, ktorí nemajú prácu, pre ktorú by mohli ráno vstať.

Ako informovalo ČTK, tamojšia vláda tiež uviedla, že mnoho žien zahraničného pôvodu zostáva mimo trhu práce, najmä tých s koreňmi na Blízkom východe, v severnej Afrike, Afganistane, Pakistane a Turecku.

Podľa dánskej premiérky Mette Frederiksenovej by sa mali imigranti snažiť byť užitoční. Podľa dánskej vlády tento plán pomôže so začlenením prisťahovalcov do spoločnosti. Vláda zdôrazňuje, že ak si nedokážu nájsť riadne zamestnanie, budú si musieť svoju sociálnu dávku odpracovať. Predsedníčka sociálnych demokratov dodala, že dlhé roky mnohým ľuďom preukazovali medvediu službu tým, že od nich nič nevyžadovali.

Dánsky minister pre zamestnanosť Peter Hummelgaard uviedol, že by mohlo ísť o práce ako zbieranie odpadkov či plastov na plážach a podobne. Naopak, poslankyňa Mai Villadsenová označila myšlienku vlády za "nerozumnú".

Podľa nej to skončí štátom podporovaným sociálnym dumpingom a prideľovaním rôznych bizarných pracovných úloh.

Termín, kedy by sa malo o návrhu zákona hlasovať v parlamente, zatiaľ nie je známy. Ako uviedla agentúra AP, sociálni demokrati síce nemajú väčšinu, ale je pravdepodobné, že pre návrh získajú podporu stredopravých poslancov.

Podľa najnovších údajov, imigranti a ich potomkovia predstavujú 14 percent populácie z takmer šesťmiliónovej dánskej populácie. Najväčšie skupiny sú z Turecka, Sýrie a Iraku.

Od 1. januára do 31. júla tohto roku zaregistrovali v Dánsku 851 žiadostí o azyl. Vlani ich bolo dokopy niečo cez 1500. V roku 2018 požiadalo v Dánsku o azyl viac ako 21.000 osôb, pripomína britský denník The Guardian.

Zdroj: TASR; ČTK; AP; Guardian