S príchodom pápeža na Slovensko budú spojené dopravné obmedzenia, v Bratislave bude protest za odluku cirkví od štátu


S príchodom pápeža Františka na Slovensko sa bude treba na viacerých miestach pripraviť aj na dopravné obmedzenia.

Zdroj: shutterstock.com

Policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová pre Rádio Vlna uviedla podrobnosti:

"Na nevyhnutne potrebný čas bude prerušená premávka v Bratislavskom, Trnavskom, Prešovskom a Košickom kraji. Obmedzenia sa dotknú aj niektorých hraničných priechodov. Verejnosť vyzývame, aby zvážili svoj presun v uvedených časoch a na miestach, počas ktorých budú dopravné obmedzenia, v opačnom prípade budú musieť počítať so zdržaním. Taktiež apelujeme na dodržiavanie pokynov policajtov, ktorí budú zabezpečovať plynulosť cestnej premávky a verejný poriadok."

Obmedzenia cestnej premávky budú v rôznych časoch od 12. septembra až do odchodu pápeža 15. septembra.

Počas príchodu pápeža sa bude aj protestovať

V nedeľu 12. septembra o 15-tej sa na bratislavskom Námestí SNP uskutoční Protest za odluku cirkví od štátu. Podujatie organizuje občianske združenie Ethos a Inštitút ľudských práv s podporou viacerých neformálnych zoskupení. Demonštrácia nie je zameraná voči osobe pápeža, ale organizátori chcú upozorniť na nesplnenú požiadavku, ktorú politici za viac ako tridsať rokov od Novembra ´89 nedokázali splniť - a tou je odluka cirkví od štátu. Upozorniť chcú aj na Vatikánske zmluvy, ktoré sú podľa občianskeho združenia nevýhodne postavené pre Slovensko.

Metod Rybár z občianskeho združenia uviedol, že upozorniť chcú aj na prípady sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi:

"Počas augusta sme organizovali dva menšie protesty spolu so združením Za čistú cirkev, aby sa pápež stretol s obeťami sexuálneho násilia v cirkvi, čo sa žiaľ nestalo a nie je to ani súčasťou oficiálneho programu. Chceme sa aj na tomto proteste opäť prihlásiť s témou, že na Slovensku je dlhodobo ignorovaná. Keď je pápež v zahraničí, bežne sa s obeťami násilia stretáva, ale na Slovensku to tak nie je."

Občianske združenie pripomína aj to, že návštevu zaplatí štát z daní všetkých občanov. Na zabezpečenie prípravy návštevy vyčlenil vládny kabinet takmer päť a pol milióna eur. Ministri odobrili aj denné vyčlenenie do 1300 príslušníkov Ozbrojených síl,
špeciálnej techniky k výkonu radiačného, chemického a biologického prieskumu a tri vrtuľníky.

Zdroj: Rádio Vlna