Rušňovodiči v Nemecku ukončili tretie kolo štrajku, ktorý ovplyvňoval regionálne aj diaľkové spoje


Nemeckí rušňovodiči po takmer šiestich dňoch ukončili tretí štrajk za zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok. Vlaky od utorňajšieho rána premávajú podľa normálneho grafikonu. Informovala o tom agentúra DPA.

Zdroj: shutterstock.com

Ukončenie štrajku oficiálne potvrdil Nemecký zväz rušňovodičov (GDL). Železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) oznámila, že s odborármi plánuje opäť rokovať. Štrajk trval 110 hodín v osobnej a 118 hodín v nákladnej doprave. Podľa DPA ide o druhú najdlhšiu protestnú akciu v histórii spoločnosti DB. Prvé kolo štrajkov sa začalo v auguste a ovplyvnili diaľkové aj regionálne spoje.

Železničná spoločnosť sa ešte minulý týždeň vo štvrtok pokúsila zabrániť štrajku právnou cestou. Pracovný súd vo Frankfurte nad Mohanom ale žiadosť o vydanie predbežného opatrenia o zastavenie štrajku zamietol.

Odborári žiadajú novú kolektívnu zmluvu, zvýšenie platov, zlepšenie pracovných podmienok a nové pravidlá odchodu do dôchodku. Podľa DPA je zatiaľ vyriešenie sporov v nedohľadne. Predseda GDL Claus Weselsky ešte v pondelok popoludní na berlínskej hlavnej stanici vyhlásil, že odborári sú ochotní opäť štrajkovať.

Posledný veľký konflikt medzi GLD a DB sa odohral v rokoch 2014 a 2015, keď odborári zorganizovali počas viac ako deviatich mesiacov deväť kôl štrajkov.

Rušňovodiči diaľkových a regionálnych vlakov vstúpili do štrajku v pondelok a do práce sa začali vracať v stredu v skorých ranných hodinách. Normalizácia situácie na tratiach sa očakáva v priebehu dňa.

Zdroj: TASR