Počet ľudí s demenciou prudko rastie, o pár rokov sa ich počet môže zvýšiť o 40 percent, varuje WHO


Počet ľudí s demenciou prudko rastie. A o pár rokov sa ich môže zvýšiť o 40%. Varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že do roku 2030 sa môže počet ľudí s demenciou zvýšiť až o 40 percent. Väčšina krajín však na to nie je pripravená.

WHO už teraz eviduje vo svete 55 miliónov ľudí s demenciou. Na konci tohto desaťročia by ich mohlo byť 78 miliónov. A o tridsať rokov neskôr dokonca až takmer 140 miliónov.

Zároveň náklady spojené s týmto ochorením sa celosvetovo šplhajú na miliardy dolárov. A tie sa takisto budú zvyšovať.

Ako informuje agentúra ČTK, WHO však upozorňuje, že krajiny na to nie sú pripravené a len jedna zo štyroch krajín má ucelenú stratégiu na podporu pacientov s demenciou a ich rodín, ktorým ochorenie blízkeho zmení ich bežný spôsob života.

WHO apeluje na to, aby sa urobilo viac pre dôstojný život pacientov s demenciou, pre ich blízkych, ktorí sa o nich starajú a aj pre ošetrovateľov, ktorí sa v tejto súvislosti stretávajú s mnohými problémami.

S demenciou je totiž v mnohých krajinách spojená aj stigmatizácia a stále aj mnohé prekážky pri diagnostike a starostlivosti.

Svetová zdravotnícka organizácia ako jeden z dôvodov zvyšujúceho sa počtu pacientov s demenciou uvádza skutočnosť, že ľudia sa vďaka zdravšiemu životnému štýlu dožívajú vyššieho veku ako predchádzajúce generácie. A práve s vekom rastie riziko viacerých ochorení, vrátane demencie.

Tá často oberá ľudí o dôstojný život, aj pre stratu pamäte, orientácie, rozprávanie, ale aj plánovania a pre stratu odhadu. Spolu s rozšírením demencie sa zhoršuje aj emocionálna kontrola a sociálne správanie.

Lekári upozorňujú, že demencia môže prísť s vyšším vekom, ale napríklad aj po úraze hlavy alebo v súvislosti s Alzheimerovou chorobou.

Vo svete sa realizuje viacero klinických štúdií na liečbu, no podľa WHO boli viaceré z nich neúspešné, a preto aj klesá záujem o vývoj liekov na demenciu.

Aj keď sú vedci a lekári, ktorí v štúdiách pokračujú ďalej a snažia sa hľadať riešenia - ako zmierniť príznaky, aj zlepšiť starostlivosť o pacientov.

Naďalej sa hľadajú riešenia, ako pomôcť pacientom s touto diagnózou, ale aj opatrovateľom, rodinám a blízkym, ktorí sa o nich starajú.

Zdroj: WHO.org; ČTK; Rádio Vlna