Žiaci a študenti sa vrátili do lavíc. Minulý školský rok boli mimo škôl takmer najdlhšie zo všetkých európskych krajín


Školáci sa po dvojmesačných prázdninách vracajú do škôl. Situácia z minulého roka by sa už opakovať nemala, školy sa už plošne zatvárať nebudú, uviedol minister školstva.

Zdroj: shutterstock.com

K dnešnému dňu (02.09.) sa otvorili na Slovensku kompletne všetky školy. Minister školstva Branislav Gröhling uviedol, že základné a stredné školy bude v tomto roku navštevovať viac ako 706-tisíc žiakov.

Otvorenia nového školského roka v Bratislave sa zúčastnil aj predseda vlády.

Eduard Heger vo svojom príhovore poďakoval rodičom, žiakom, aj učiteľom, že zvládli uplynulý školský rok. Poukázal na to, že nikdy sme sa ešte asi tak netešili na začiatok nového školského roka ako teraz. Uviedol, že školstvo je pre túto vládu prioritou.

Zároveň sa konajú diskusie k téme skrátenia karantény

Aktuálne je platná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá hovorí o 14-dňovej karanténe:

"My sme dali tri požiadavky. Jedna požiadavka bola na skrátenie karantény zo 14 dní na 7 alebo 10 dní. Druhá požiadavka bola, aby v rámci karantény po 5 dňoch mohli ísť žiaci alebo učitelia na PCR test. Ak by PCR test bol negatívny, tak by sa mohli vrátiť naspäť do školy, lebo podľa tejto vyhlášky, aj keď je test negatívny, stále musíte pokračovať v rámci karantény."

Minister Gröhling poukázal na to, že v niektorých okresoch je zaočkovanosť vysoká a bol by rád, keby sa tam mohla zaviesť individuálna karanténa.

Minister tiež uviedol, že záujem zo strany rodičov o samotesty bol enormný, pričom o ne požiadalo viac ako 400-tisíc záujemcov. O kloktacie testovanie prejavilo záujem okolo 80-tisíc rodičov.

Iniciatíva Dajme deťom hlas v plynulých mesiacoch upozornila na viaceré problémy v súvislosti s dištančnou formou výučby, aj ďalšie výzvy v školstve. Už minulý školský rok sa vo veci zatvorenia škôl obrátili na generálneho prokurátora aj verejnú ochrankyňu práv.

Rodičia kritizovali narušenie prístupu k právu na vzdelávanie, keďže školy sa zatvárali ako prvé a otvárali sa ako posledné. Deti na Slovensku minulý školský rok strávili mimo škôl takmer desať mesiacov.

Iniciatíva pred pár dňami uviedla, že na podporu škôl ide šesťkrát menej peňazí ako na očkovaciu lotériu.

Andrea Hajdúchová z iniciatívy ešte pred otvorením školského roka uviedla:

"Na jednej strane je pozitívne, že školy by mali zostať otvorené až do poslednej čiernej fázy. Znepokojuje nás ale to, že sa limitujú rôzne rozvojové aktivity pre deti. My vidíme, že napríklad do základnej umeleckej školy na tanečný krúžok a podobne v tých posledných fázach bude môcť ísť menší počet detí ako je to na hromadné podujatia alebo do kostola na bohoslužby."

Zároveň upozornila na problém na vysokých školách a diskrimináciu podľa odborov:

"Už od oranžovej fázy môžu bez limitov chodiť do školy zdravotnícke odbory. Ostatné odbory majú limitáciu. Takisto vidíme, že sa obmedzuje počet študentov na prednáškach vysokých škôl ďaleko viac ako počet ľudí na bohoslužbách alebo hromadných podujatiach."

Zdroj: Rádio Vlna/TASR