Mladí ľudia často nevedia plávať, chýbajú aj povinné plavecké výcviky


Asociácia plaveckých škôl v Česku nedávno upozornila na to, že medzi českými deťmi i dospelými klesá počet plavcov. Spravodajská redakcia Rádia Vlna zisťovala podrobnosti, ako je to na Slovensku.

Zdroj: shutterstock.com

V Česku sú plavecké výcviky povinné. Avšak na slovenských školách plavecký výcvik povinný nie je. Prečo je to tak, pre Rádio Vlna povedal prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek:

"Plavecký výcvik na Slovensku síce povinný nie je, ale je v učebných osnovách rezortu školstva. To znamená, že za normálnych okolností by tento výcvik mal prebiehať u každého tretiaka. Vzhľadom na to, že nie sú peniaze tak ako to bolo v minulosti, ale veľká väčšina žiakov sa na tieto výcviky, ktoré prebiehali v minulosti a ktoré boli prakticky povinné, nedostanú."

Dôvodom je, že v minulosti platilo 50% ministerstvo školstva a 50% štátna zdravotná poisťovňa. Keďže však od toho poisťovňa a ministerstvo školstva odstúpili, tieto výcviky sa konajú len na tých školách, kde majú bazény. A keď prebiehajú, tak jedine komerčne, čiže rodičia si tieto výcviky zaplatia.

Podľa Ivana Šuleka dostatočná plavecká príprava od detského veku by mohla zabrániť viacerým tragédiám. Aj počas tohtoročného leta sa, žiaľ, stalo veľa tragických prípadov, keď sa v letných mesiacoch utopilo viacero mladých ľudí. Šulek ďalej uviedol:

"Dnes vidíme, že sú rôzne záplavy a potopy. Malo by to byť povinnou výbavou každého jedného mladého človeka. Áno, je to zlé a my bojujeme ako Slovenská plavecká federácia o to, aby bol opäť na školách plavecký výcvik povinný tak, ako je to v okolitých štátoch."

Ako naučiť deti plávať a akým návykom sa vyhnúť?

Prezidentovi Slovenskej plaveckej federácie sa najviac pozdáva model zo Švajčiarska:

"Bolo by ideálne, aby bol na školách tzv. self saving ( sebazáchrana ). Akonáhle dieťa spadne do vody, vie, akým spôsobom sa zachárniť. To znamená, že sa otočí na chrbát, aby mohlo dýchať a pomaličky sa dostane k brehu. Ide o to, aby dieťa nemalo strach z vody a uvoľnilo sa. Toto je základ."

Ivan Šulek dodal, že Slovenská plavecká federácia má záujem, aby robili tieto výcviky prostredníctvom ich metodiky na všetkých školách.

Zdroj: Rádio Vlna