Tunel Višňové by mali otvoriť na konci roku 2023


Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Tlapa je presvedčený, že úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala vrátane tunela Višňové odovzdajú verejnosti do užívania na konci roku 2023.

Zdroj: tasr

Povedal to počas štvrtkového mimoriadneho kontrolného dňa:

"Na tejto stavbe to ide zatiaľ podľa predpokladov. Tak ako sme tu pri podpise hovorili, že nás bude čakať veľa problémov, ktoré ani nepoznáme. Trúfam si zatiaľ povedať, že nás nič neprekvapilo, čo by sme nedokázali riešiť a pevne verím, že to takto pôjde aj ďalej."

NDS podpísala v apríli zmluvu so spoločnosťou, ktorá je novým zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná skala.

Zmluvná cena na dokončenie trinásť a pol kilometrového úseku D1-ky, vrátane sedem a pol kilometra dlhého tunela Višňové je 255 miliónov eur.

Podľa člena predstavenstva spoločnosti Ivana Dimitrova sa na stavbe momentálne nachádza 400 ľudí a v najväčšom nápore ich bude okolo 600:

"Práce sa rozvinuli na všetkých alebo na väčšine stavebných objektov. Na niektorých stavebných objektoch stále prebieha dokončovanie projektovej dokumentácie a niektoré úkony, ktoré sú potrebné pre to, aby sme začali práce realizovať. Dá sa povedať, že na kritických objektoch sa v plnej miere pracuje."

Splnomocnenec NDS pre výstavbu tunela Višňové Marek Holič uviedol, že prvé mesiace po podpise zmluvy venovali pasportu porúch:

"Dobrou správou je, že na všetkých vonkajších objektoch akcelerujeme. Tou horšou správou je, že na blokoch tunela sme uskutočnili viaceré merania a skenovania. Môžem s určitosťou povedať, že niektoré bloky sú v horšom stave ako uvádza predchádzajúci zhotoviteľ."

Zdroj: TASR