Slováci na paralympiáde v Tokiu obhajujú päť prvenstiev


Slovensko bude na paralympijských hrách v Tokiu reprezentovať 27 športovcov, o dvoch menej ako pred piatimi rokmi v Riu.

Zdroj: shutterstock.com

Skromnejšia výprava sa pokúsi napodobniť úspech z Brazílie, odkiaľ si priviezla 11 medailí, z toho päť zlatých.

V Riu bol ťahúňom paracyklista Jozef Metelka, ktorý vybojoval prvenstvo na dráhe i na ceste v časovke. Na zlaté double dosiahla aj parastrelkyňa Veronika Vadovičová, keď zvíťazila vo vzduchovej puške v stoji aj v ľahu.

"Sama som zvedavá, ako mi to pôjde. V Japonsku som ešte nesúťažila a posledné preteky som absolvovala ešte v novembri 2019," pripomenula Vadovičová pre oficiálnu stránku Slovenského paralympijského výboru (SPV). S celkovou bilanciou troch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej je našou druhou najúspešnejšou paralympioničkou z letnej edície hier.

Lepší je len súčasný predseda SPV Ján Riapoš s bilancou 4–1–0. V Riu de Janeiro však na medailu nedosiahol. Riapoš oslávi v septembri už 52 rokov, v slovenskej výprave bude po cyklistke Anne Oroszovej druhým najstarším členom. Napriek tomu iné než medailové sny nemá.

"Ako štvornásobný zlatý medailista musím mať tie najvyššie ciele. Nepoznám športovca, ktorý by ich nemal," povedal Riapoš, ktorého čaká rekordný siedmy štart na PH.

Predseda SPV je optimista aj pri medailových odhadoch Slovákov v Tokiu:

"Idú tam svetoví a európski rekordéri. Najlepší z najlepších, doplnení o mladých, ktorí si rovnako dokázali vybojovať miestenku. Tím je vyskladaný dobre a verím, že pretaví nadobudnuté skúsenosti v dobré výsledky. Verím, že je v našich silách zopakovať medailový úlovok z Ria," uviedol Riapoš.

Paralympijské hry odštartujú v Tokiu v utorok 24. augusta a potrvajú do 5.. septembra.

Zdroj: TASR