Príliš rýchle zvyšovanie minimálnej mzdy prináša aj negatívne dôsledky, upozorňujú analytici


Minimálna mzda rástla na Slovensku za posledné roky prirýchlo. Zo zvyšovania minimálnej mzdy sa vraj stal "každoročný jesenný folklór".

Zdroj: shutterstock.com

Zvyšovanie príjmov ľuďom s nízkymi mzdami prostredníctvom centrálnej, plošnej a povinnej cenovej regulácie prináša so sebou rôzne dôsledky. O aké ide, to pre Rádio Vlna povedal analytik z INESS Róbert Chovanculiak:

"Zvyšovať mzdy ľudí je úctyhodný cieľ, avšak sa to nedá robiť tak, že politici prikážu aké majú byť mzdy plošne na celom Slovensku, vo všetkých okresoch, regiónoch a vo všetkých odvetviach. Problém je v tom, že máme aj chudobnejšie okresy a regióny, kde minimálna mzda reálne spôsobuje zánik pracovných miest alebo brzdí vznik nových pracovných miest a zároveň konzervuje dlhodobo nezamestnaných ľudí, ktorí si nemôžu nájsť prácu."

Dodal, čo zvyšuje negatívne dosahy minimálnej mzdy:

"Minimálna mzda je o to negatívnejšia, o čo viac sú v krajine veľké regionálne rozdiely, čo platí pre Slovensko, keďže aj v štatistikách OECD je preukázané, že máme štvrté najväčšie regionálne rozdiely. Taktiež je problémom vysoká miera dlhodobej nezamestnanosti, v čom sme na Slovensku premianti. Máme dlhodobú nezamestnanosť podobnú ako Taliansko a Grécko a máme dvakrát väčší podiel dlhodobo nezamestnaných ako naši susedia Česi, Poliaci alebo Maďari."

Podľa Chovanculiaka navyše koronakríza zasiahla najviac negatívne odvetvia, v ktorých sa najčastejšie vypláca minimálna mzda.

Podľa analytika sa vyššie mzdy dajú dlhodobo udržať len pri rastúcej produktivite práce.Dodal, že problém nevidí v nízkej minimálnej mzde, ale vo vysokých daniach a odvodoch:

"Na Slovensku za posledných 8 rokov vzrástla produktivita práce približne o 21%. Priemerné mzdy rástli približne o 46% a minimálna mzda vzrástla až o viac ako 80%. Takže to je ukážka toho, že politici neustále tlačia na pílu. Rýchlo zvyšujú minimálnu mzdu, lebo z toho majú nejaké politické a marketingové body. Avšak výkon hospodárstva neodpovedá takému veľkému nárastu a môže sa nám to vrátiť v budúcnosti, keď nebude priestor na ďalšie zvyšovanie miezd, pretože tu nebude produktivita práce."

Hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská pre Rádio Vlna v pondelok (23.08.) povedala:

"V prípade, že sa sociálni partneri dnes na zasadnutí tripartity nedohodnú na určení minimálnej mzdy, bude platiť zákon o minimálnej mzde. Podľa neho sa zvýši minimálna mzda na budúci rok o 23 eur na 646 eur."

Zdroj: Rádio Vlna