Pre odložené operácie a vyšetrenia je situácia alarmujúca


Lekári celé roky upozorňovali Slovákov, aby nepodceňovali pravidelné vyšetrenia. Prišla ale pandémia a počas nej sa mnoho prehliadok u lekára nekonalo. Následky pociťujú pacienti.

Zdroj: shutterstock.com

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová pre Rádio Vlna povedala:

"Situáciu dlhodobo sledujeme. Posledný prieskum sme realizovali v júli. Žiaľ, odpovede sú dôkazom toho, že situácia je alarmujúca."

K výsledkom prieskumu uviedla:

"Jednej tretine odmietol poskytnúť zdravotnú starostlivosť ich lekár, prípadne operačný výkon odložila nemocnica. Jedna tretina nenavštívila svojho lekára z dôvodu strachu z nákazy a polovica opýtaných priznala, že za normálnych okolností by navštívila svojho lekára pri takých zdravotných problémoch aké mala."

Asociácia ľuďom odporúča, aby neodkladali preventívne prehliadky, aby nečakali, kým prejavy akéhokoľvek ochorenia budú ťažké. Asociácia hľadá aj alternatívy poskytovania zdravotnej starostlivosti v zahraničí na základe smerníc Únie, ktoré to umožňujú.
Lévyová dodala:

"My sme upozorňovali na to, že zlyhal manažment tak covidovej ako necovidovej starostlivosti a žiadali sme pána ministra, aby boli opatrenia na jeseň pripravené tak, aby sa na operačné zákroky či vyšetrenia dostali aj tí pacienti, ktorí nemajú covid. Jednoducho aby neboli odkladaní. Zatiaľ sme odpoveď nedostali, ale pevne verím, že ministerstvo na tom pracuje."

Ministerstvo zdravotníctva pre Rádio Vlna uviedlo, že koná vždy zodpovedne, podľa aktuálnej epidemiologickej situácie a hľadalo riešenia, ako zabezpečiť starostlivosť pre všetkých pacientov. Zároveň sa odvoláva na to, že v istom momente nariadilo pre nemocnice len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Vtedy sa podľa hovorkyne rezortu najčastejšie odkladali napríklad operácie kĺbov alebo iné menšie chirurgické výkony.

Niektorí pacienti mali dobré skúsenosti s lekármi aj počas obmedzení. Niektorí však uvádzali aj negatívne skúsenosti, keď sa s lekárom nevedeli nijako skontaktovať. Na otázku, či ministerstvo rieši nejaké prípady lekárov, ktorí svojim prístupom, keď neprijali pacientov osobne v ambulanciách, mohli zanedbať zdravotnú starostlivosť, nám rezort neodpovedal.

Na otázku, ako sa ministerstvo pripravilo, aby sa neopakovala situácia a aby sa opäť neodkladala liečba alebo operácie hovorkyňa Zuzana Eliášová uviedla:

"V dnešnej dobe za najúčinnejšie riešenie, ktoré by mohlo pomôcť k tomu, aby sa plánované operácie nezastavili, vidíme vo vakcinácii. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým nižší počet pacientov bude potrebovať hospitalizáciu a budeme môcť vykonávať nepretržite aj väčšie množstvo plánovaných operácií."

S možnosťou, že by nemocnice mohli zaplniť aj niektorí zaočkovaní proti covidu, podobne ako to v uplynulých dňoch bolo napríklad v Izraeli, sa na Slovensku zatiaľ, podľa dostupných informácií, nepočíta.

Zdroj: Rádio Vlna