Ako zmierniť prejavy meteosenzitivity?


Zmeny počasia trápia mnohých ľudí. Vo všeobecnosti ich však ťažšie znášajú ženy, astmatici či starší ľudia.

Zdroj: shutterstock.com

Meteosenzitivitou trpí až 70 percent obyvateľstva sveta. Vyššie percento z nich žije v priemyselne vyspelých štátoch.

Na čo má meteosenzitivita vplyv, povedal pre Rádio Vlna lekár Pavel Malovič:

"Negatívne ovplyvňuje zdravotný stav. Ide o ochorenia pohybového, nervového, srdcovocievneho, dýchacieho alebo zažívacieho systému. Potom prebúdza skryté ochorenia ako doteraz nerozpoznaná astma alebo zhoršuje chronické zranenia u športovcov, prípadne zvyšuje možnosť komplikácií. Mnohí jedinci trpia zvýšenou citlivosťou na bolesť, mávajú poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy, sú podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a majú spomalené reakcie."

Mnohí jedinci trpia zvýšenou citlivosťou na bolesť, mávajú poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy, sú podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a majú spomalené reakcie.

Kto najťažšie vníma zmeny počasia? Pavel Malovič uviedol:

"Najťažšie vnímajú zmeny počasia ženy v klimaktériu. Celkovo vôbec seniori, potom ženy v šestonedelí a na materskej dovolenke. Aj ženy, ktoré majú nadmerné pracovné zaťaženie, čím sú v stresogénnej zóne a ľahšie sú citlivé na prípadné zmeny počasia."

Čím sa dá znížiť negatívny vplyv počasia?

"Pokiaľ sa mení počasie a vedia to už z predpovede, tak je potrebné, aby sa vyhýbali pitiu kávy a silného čaju. Prechodne je potrebné, aby vylúčili z potravín napríklad paradajky, syry s vyšším obsahom tuku a orechy. V rámci pitného režimu treba konzumovať šťavy z čerstvého ovocia, šípkový čaj. Je potrebné, aby užívali potraviny, ktoré majú vyšší obsah magnézia."

Podľa doktora Maloviča sa treba vyhýbať soleniu.

Veľkú mieru pri meteosenzitivite však celkovo zohráva aj vek, telesná kondícia a zdravotný stav.

Zdroj: Rádio Vlna