V Európe cez víkend protestovali tisícky ľudí. Kritizovali tlak na očkovanie či covid preukazy v reštauráciách


Cez víkend sa protestovalo proti povinnému očkovaniu a covid pasom na Slovensku, aj vo viacerých európskych krajinách.

Zdroj: shutterstock.com

V Európe narastá tlak na očkovanie proti covidu. To vyvoláva aj vlnu protestov obyvateľov,ktorí nesúhlasia s povinným očkovaním či zavedením covid pasov.

V sobotu sa demonštrovalo v gréckych Aténach.

Tam išlo už o tretí júlový protest, na ktorom sa zišli tisícky ľudí, ktorí nesúhlasia s povinným očkovaním niektorých zamestnancov, napríklad pracovníkov v zdravotníctve a opatrovateľských službách. Tamojšia vláda vyzvala aj učiteľov, aby sa dali zaočkovať ešte pred začiatkom školského roka.

V Paríži aj ďalších francúzskych mestách desiatky tisíc ľudí protestovali proti návrhu zákona, ktorý vstup do reštaurácií a na iné miesta podmieňuje predložením dokladu o očkovaní proti covidu alebo negatívnym výsledkom testu. V západofrancúzskom meste Poitiers dav vošiel aj do miestnej radnice, kde strhol a nakoniec z okna vyhodil prezidentov portrét.

V pondelok skoro ráno však francúzsky parlament definitívne schválil zákon, ktorý bude žiadať od ľudí špeciálne očkovacie preukazy, napríklad aj pri vstupe do reštaurácií. Zákon zároveň všetkým zdravotníkom nariaďuje povinné očkovanie. Prezident Macron a jeho vláda tvrdia, že takéto opatrenia sú nutné na ochranu nemocníc a takto sa podľa nich dá vyhnúť novým lockdownom. Francúzska vláda však pri tom ešte prednedávnom tvrdila, že ľudia sa nebudú musieť ničím preukazovať, ak si budú chcieť zájsť napríklad do kaviarne.

Protesty proti povinnému očkovaniu sa konali aj v Británii - v Londýne a Manchestri, a takisto v Írsku.

Cez víkend sa protestovalo aj vo viacerých talianskych mestách, kam prišli pochodovať tisícky ľudí.

Kritika vládnych opatrení sa deje naprieč Európou.

Protestujúci v jednotlivých krajinách kritizujú, že vlády často nedávajú ľuďom na výber a vyvíjajú na obyvateľov väčší tlak. Kritizujú delenie ľudí do dvoch kategórií a zvýhodňovanie jednej skupiny na úkor druhej. Navyše, upozorňujú aj na to, že sa často nerieši, že niektorí ľudia sa z rôznych dôvodov ani nemôžu dať očkovať. Pri protestných akciách zaznievajú hlasy, že ide o diskrimináciu a narastajú aj obavy z toho, že sa podobné nariadenia môžu zneužiť. Žiadajú, aby sa obrátila pozornosť najmä na liečbu tých, ktorí majú zdravotné problémy.

Protestujúci na niektorých miestach žiadali aj transparentnosť v informáciách o prípadnej spolupráci odborníkov s farmafirmami, ktoré vakcíny vyrábajú. Žiadajú tiež, aby verejnosť bola otvorene informovaná aj o tom, či očkovanie proti covidu bude potrebné opakovať napríklad na jeseň, prípadne každý rok ďalšími dávkami vakcín, keďže to niektoré farmaceutické firmy avizovali už pred pár mesiacmi.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR