Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín navštívi v septembri hlava katolíckej cirkvi.


4 slovenské mestá sa už teraz tešia na veľkolepú udalosť. Metropola východu sa už na stretnutie s pápežom Františkom poctivo pripravuje.

Zdroj: shutterstock.com

Každý, kto sa bude chcieť zúčastniť na programe a stretnutí s pápežom Františkom v Košiciach v rámci jeho septembrovej návštevy Slovenska, bude musieť byť zaregistrovaný. Na štvrtkovom brífingu to potvrdil hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian.

Od 1. augusta by mala byť pre účastníkov jeho návštevy spustená registrácia. „Pre každého platí zásada, že sa bude registrovať. Každý zaregistrovaný bude cez Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, respektíve cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), následne akoby verifikovaný, že je buď zaočkovaný (proti ochoreniu COVID-19) alebo je teda spôsobilý byť účastníkom samotného programu a stretnutia so Svätým Otcom,“ vysvetlil Fabian. 

Pápež František má v Košiciach program na dvoch miestach.

Ako pripomenul košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, Svätý Otec si sám určil priority: "V Košiciach navštívi dve miesta. 14. septembra popoludní navštívi Luník IX a potom sa stretne s rómskou komunitou. Následne o 17:00 sa na štadióne Lokomotíva stretne s mládežou."

Mesto vytvorí aj informačný portál, kde budú zverejnené všetky podrobnosti k pápežovmu programu.

Košičania zároveň dostanú do schránok informačné letáky a dopravný podnik zabezpečí kyvadlovú dopravu zo všetkých záchytných parkovísk pre tých, ktorí prídu do Košíc. Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka by mala v daný deň jazdiť MHD zadarmo. Zároveň dodal: "Viac ako 1000 zamestnancov mesta a mestských organizácií bude súčinných, aby sme celú návštevu zvládli. Budeme využívať kamerové systémy ako aj smartfóny informačných systémov. Bytový podnik mesta Košice bude na verejnom priestranstve inštalovať LED obrazovku, aby mohli tí, ktorí majú záujem, sledovať priame prenosy o pohybe Svätého otca." Košice počítajú aj s tým, že budú potrebovať okolo 600 dobrovoľníkov. Onedlho bude spustený aj formulár, cez ktorý sa bude dať prihlásiť.

Pápež priletí do Bratislavy 12. septembra. Podrobnosti aj na navstevapapeza.sk.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR