Silné záplavy by v Európe mohli byť do konca storočia častejšie.


Pomaly sa pohybujúca búrka a s ňou spojené záplavy, aké nedávno zasiahli Nemecko a Belgicko, by do konca storočia mohli byť až štrnásťkrát častejšie. Tvrdí to štúdia univerzity v Newcastli na základe počítačového modelovania.

Zdroj: shutterstock.com

Čím pomalšie sa búrka pohybuje, tým väčší objem vody na dané územie spadne a úmerne tomu sa zvyšuje riziko záplav. Vedci už skôr zistili, že vyššie teploty vzduchu, spojené s klimatickými zmenami umožňujú zadržiavať väčšiu vlhkosti v atmosfére, čo môže viesť k silnejším dažďom.

Nová štúdia tak pridáva nový faktor 

Štúdia podľa svojich autorov patrí medzi prvé, ktoré sa zaoberajú rýchlosťou pohybu búrok, a tak pridáva nový faktor ovplyvňujúci extrémne výkyvy počasia.

Môže za to Arktída? 

Dôvodom pre pomalší pohyb búrky by podľa vedcov mohla byť rýchlo sa otepľujúca Arktída, ktorá spomaľuje prúdenie vzduchu v atmosfére v smere zo západu na východ.

Kritické sú letné mesiace

Podľa autorov štúdie, počet pomaly sa pohybujúcich búrok najvýznamnejšie rastie v letných mesiacoch, a to najmä v auguste. Vedcov dokonca prekvapilo, že zmena trendu sa týka celého kontinentu, vrátane chladných území na severe, kam zaraďuje  okrem Škandinávie aj Britániu.

V roku 2100 bude v Európe prostredie s potenciálom sedemkrát častejších extrémnych zrážok ako dnes. Šanca na takmer sa nepohybujúce búrky bude jedenásťkrát vyššia, nad pevninou až štrnásťkrát vyššia ako teraz.

Zdroj: ceskenoviny.cz, Rádio Vlna