Čo všetko čaká našu slovenskú výpravu na olympiáde v Tokiu? Na náročné podmienky boli pripravovaní viac ako rok.


Vysoké teploty, časový posun, únava aj náročné podmienky. To všetko čaká našu slovenskú výpravu na olympiáde v Tokiu. Vedúci lekár ich na náročné podmienky pripravoval viac ako rok.

Zdroj: shutterstock.com

Vedúci lekár slovenskej výpravy Roman Fano pripravoval slovenských športovcov už vopred na nástrahy počas OH 2020 v Tokiu.

Športovcom nastavil režim tak, aby lepšie zvládli časový posun a prichystal im aj niekoľko odporúčaní, vďaka ktorým by mali lepšie zvládnuť náročné klimatické podmienky.
"Na OH v Tokiu sme športovcov pripravovali najmä na zvládnutie časového posunu, na veľké teplo a na extrémnu vlhkosť vzduchu. Nebude tam len vlhko, ale aj časté dažde. Pripravovali sme ich rok, dali sme im odporúčania, ako by sa mali správať," povedal predseda lekárskej komisie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Každý slovenský športovec by mal byť pripravený na vysoké teploty, no s veľkou vlhkosťou vzduchu nemá každý skúsenosti. "Športovec sa vtedy skôr prehreje, neodparuje sa z neho pot. Termoregulácia je ovplyvnená vlhkosťou vzduchu a športovec musí nielen dopĺňať tekutiny a minerály, ale musí sa aj ochladzovať. A to nielen počas výkonu, ale aj počas regenerácie," zdôraznil Fano.

V Tokiu je o sedem hodín viac ako na Slovensku

Fano všetkým slovenským športovcom odporučil, aby sa na posun času pripravili už vopred. "My máme doporučenú schému nastaviť sa už dva dni pred odletom na čas v Tokiu. Čiže dva dni predtým by mal každý dodržiavať časový harmonogram aký je v Japonsku. Nebojíme sa dať ani lieky na spanie. Dokážeme tak skrátiť adaptáciu o niekoľko dní," vysvetlil lekár.

Príprava na Tokio bola špecifická ako na iné olympiády

"Už len to, že budeme v bubline, budeme pravidelne testovaní a budeme mať viacero povinností. Udržať zdravotný stav športovcov bude náročnejšie. Budeme mať ťažké udržať ich v kondícii počas pobytu v Tokiu, pretože okrem počasia tu zohráva veľkú úlohu časový posun a do dejiska hier prídu unavení," dodla Fano. 

Zdroj: TASR