Pre cestu do Chorvátska treba doklad o očkovaní či test. Aké sú aktuálne podmienky?


Chorváti od 1. júla zmenili pravidlá pri vstupe do krajiny.

Zdroj: shutterstock.com

V Chorvátsku dovolenkuje v týchto dňoch množstvo Slovákov a ďalší sa tam ešte len chystajú.

Aké podmienky platia aktuálne na hraniciach?

Slováci môžu bez problémov prísť do Chorvátska, ak majú platný digitálny COVID preukaz Európskej únie.

Pre Rádio Vlna pokračuje Peter Susko, veľvyslanec v Záhrebe:

"Musia sa preukázať dokumentom, ktorý potvrdzuje, že sú zaočkovaní, resp. že nie sú infikovaní koronavírusom, a to vo forme digitálneho európskeho COVID certifikátu, ktorý sa od 1. júla 2021 stal primárnym dokumentom na predloženie na hraniciach."

Platí, že ak niekto nie je zaočkovaný, musí sa preukázať negatívnym testom či potvrdením o prekonaní ochorenia. Pri PCR teste platí, že nesmie byť starší ako 72 hodín a antigénový nemá byť starší ako 48 hodín.

Aké podmienky platia v prípade potvrdenia o zaočkovaní?

Peter Susko povedal, že v tomto prípade je to trochu zložitejšie. Zároveň vysvetlil: 

"Buď je dvakrát zaočkovaný, a teda uplynulo od podania dávky 14 dní alebo je jedenkrát zaočkovaný a potom v období od 22. do 42. dňa prijatia vakcíny pri Pfizeri, Moderne alebo Sputniku, alebo 22 až 84 dní pri podaní prvej dávky Astra Zeneca. Je to veľmi variabilné. Je lepšie pozrieť si to na našej webovej stránke."

Naďalej pritom platí, že ak niekto nemá ani jedno zo spomínaných potvrdení, musí ísť do 10-dňovej izolácie, pričom tá sa dá ukončiť aj skôr:

"V princípe sú tri možnosti. EÚ COVID certifikát, ktorý je najrýchlejší alebo, ak ho občan nemá, tak potom jedno z tých potvrdení PCR, antigénový test, potvrdenie o zaočkovaní, potvrdenie o prekonaní covidu. Ak nemá nič z toho, tak bude vpustený do krajiny, ale s podmienkou, že musí ísť do karantény, z ktorej sa môže v úvodzovkách vykúpiť PCR alebo antigénovým testom."

Podrobnosti aj v súvislosti s podmienkami pre deti,, sú dostupné na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Zdroj: Rádio Vlna