Čo robiť, ak potrebujú Slováci v zahraničí pomoc? Ako postupovať a na ktoré úrady sa obrátiť?


Letná sezóna je v plnom prúde. Kým pred dvoma rokmi bola dovolenka v zahraničí častejšia, dnes to tak úplne neplatí a mnohí Slováci trávia leto doma na Slovensku.

Zdroj: shutterstock.com

Ak sa už ale z rôznych dôvodov chystáte za hranice, je tu niekoľko odporúčaní.

Na koho sa v aktuálnej situácii obrátiť v zahraničí, ak potrebujeme pomoc?

Pre Rádio Vlna povedal viac štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus:

"V prípade núdze v zahraničí sa môžu občania Slovenskej republiky obrátiť na Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa daný občan nachádza alebo na tzv. konzulárne informačné centrum, resp. diplomatickú službu rezortu diplomacie."

Ministerstvo zahraničných vecí zároveň odporúča, aby dovolenkári využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie.Tieto informácie totiž môžu byť kľúčové pre poskytnutie včasnej a účinnej pomoci.

Martin Klus doplnil čo robiť, ak potrebujeme pomoc a nachádzame sa v krajine, v ktorej nie je dostupný zastupiteľský úrad:

"O poskytnutie konzulárnej ochrany môže slovenský občan požiadať zastupiteľský úrad ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie v núdzi alebo krízovej situácie, a to najmä v prípade zatknutia alebo iného pozbavenia slobody. Ak sa stal občan obeťou trestného činu, v prípade vážnej nehody alebo závažnej choroby, v prípade úmrtia, pri repatriácii alebo v prípade potreby vydania tzv. náhradného cestovného dokladu."

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí uviedol aj to, čo robiť v prípade, ak niekomu na dovolenke ukradnú peňaženku s dokladmi, peniazmi a kartami, prípadne nastane aj zneužitie platobnej karty:

"Určite odporúčame kontaktovať náš zastupiteľský úrad v krajine, resp. najbližšie veľvyslanectvo niektorého zo štátov Európskej únie. To čo môže náš zastupiteľský úrad alebo generálny konzulát v zahraničí pre občanov urobiť, je vydať náhradný cestovný doklad, ktorý je určený na nevyhnutný čas na návrat na Slovensko, a to po predložení potvrdenia z polície. V prípade straty finančných prostriedkov vieme poskytnúť informácie o možnostiach i zabezpečenia zo Slovenska, a to sa týka najmä bankových účtov."

Zdroj: Rádio Vlna