Ako skladovať lieky v horúčavách? Dajú sa lieky na predpis vyzdvihnúť v lekárňach v zahraničí?


Chystáte sa na dlhšiu cestu a budete cestovať po Slovensku, prípadne plánujete ísť do zahraničia?

Zdroj: shutterstock.com

Možno ste nútení vziať si so sebou lieky, bez ktorých sa nezaobídete. Ako ich pri cestovaní a vysokých teplotách zabezpečiť?

Ak sú lieky vystavené horúčavám, môžu sa znehodnotiť alebo stratiť účinnosť, čo môže negatívne ovplyvniť celú liečbu.

Ako by sme ich mali uskladniť pre Rádio Vlna uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková:

"Lieky sa odporúča skladovať na suchom a tmavom mieste pri teplotách do 25 °C. Okrem vysokej teploty lieky znehodnocuje aj zvýšená vlhkosť. Ich skladovanie sa preto neodporúča v kúpeľni alebo v kuchyni, kde sa teplota aj vlhkosť často menia. Pri uskladnení lieku si vždy prečítajte informácie na obale a v tzv. príbalovom letáku."

Na cestách je dôležité dávať na batožinu s liekmi pozor, aby nebola zbytočne v teple. Nemali by sme ju napr. nechávať v aute zaparkovanom na slnku.

Jurkemíková dodala, čo robiť v prípade, ak niekto užíva lieky, ktoré potrebujú chladničkovú teplotu?

"Lieky, ktoré si vyžadujú nízku regulovanú teplotu a musia sa skladovať v chladničke. Ide napríklad o inzulín, rôzne kvapky do nosa, očí alebo uší, sirupy, roztoky, masti, čapíky či emulzie a aerosóly. O vhodnom spôsobe prepravy takýchto liekov sa poraďte s vaším lekárnikom."

Lieky na predpis sa dajú vyzdvihnúť v lekárňach vo všetkých krajinách Európskej únie.

Pred cestou si však treba overiť, či je daný liek v cieľovej krajine dostupný. O vystavenie predpisu môžete požiadať svojho lekára. Neexistuje na to žiadny predpísaný vzor:

"Predpis by mal obsahovať tieto informácie: meno, priezvisko, dátum narodenia pacienta, meno, priezvisko, kvalifikácia, adresa pracoviska a kontakt lekára, názov liečiva (potrebný je názov liečiva, nie obchodné meno lieku, liek sa môže v zahraničí volať inak), lieková forma, sila/koncentrácia liečiva, množstvo a dávkovanie lieku, dátum vydania predpisu a podpis lekára."

Elektronický predpis však v zahraničí nemusia uznať. Treba preto požiadať lekára o papierovú kópiu.

Zdroj: Rádio Vlna