Ústavný súd pozastavil vyhlášku ÚVZ o režime na hraniciach


Ústavný súd pozastavil júlovú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva o režime na hraniciach. Povinná 14-dňová karanténa pre všetkých neočkovaných po návrate na Slovensko dostáva stopku.

Zdroj: shutterstock.com

Ústavný súd v utorok (13.7.) pozastavil platnosť prísnejších pravidiel pre neočkovaných po príchode zo zahraničia. O rozhodnutí súdu v stredu popoludní informovala jeho hovorkyňa Martina Ferencová.

Ešte počas stredy pritom Úrad verejného zdravotníctva tvrdil, že na hraniciach stále platí prísny režim. Ako informovala hovorkyňa úradu Dáša Račková, čakalo sa na zverejnenie rozhodnutia Ústavného súdu. Dovtedy účinnosť vyhlášky podľa jej slov oficiálne nebola pozastavená a platil aj prísny režim a 14-dňová karanténa pre nezaočkovaných, ktorí vstúpia na územie Slovenska.

V tejto chvíli je však už oficiálne potvrdené, že Ústavný súd pozastavil platnosť spomínanej vyhlášky. Zároveň obnovil platnosť a účinnosť predchádzajúcej vyhlášky ÚVZ z júna.Slovensko by sa tak malo vrátiť k cestovateľského semaforu, ktorý určuje pravidlá pri návrate na územie Slovenska podľa rizikovosti jednotlivých krajín a rozlišuje ich na zelené, červené a čierne.

Čo bude teraz nasledovať?

Ústavný súd sa teraz bude zaoberať podnetom poslancov Smeru na ďalšie konanie o tom, či je vyhláška hlavného hygienika o vstupe na Slovensko v súlade s Ústavou.

Júlovú vyhlášku napadla na Ústavnom súde opozičná strana Smer-SD s tým, že podľa nej takýto právny predpis diskriminuje nezaočkovaných v uplatňovaní ich ústavného práva na slobodu pohybu a pobytu a práva na slobodný vstup na územie našej krajiny.

Zároveň argumentovala, že diskriminuje tzv. pendlerov v uplatňovaní ústavného práva na prácu.

Minulý týždeň sa pre prísne pravidlá pri vstupe na Slovensko konali na viacerých miestach blokády hraníc. Obyvatelia upozorňovali na to, že im nové pravidlá skomplikovali bežný život a znevýhodnili ľudí z prihraničných regiónov.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR