Ako predchádzať nešťastiam na vlakových tratiach


Nedávna vlaková nehoda v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, pri ktorej prišli o život dve dievčatá, rozprúdila diskusiu o tom, ako takýmto nešťastiam predísť.

Zdroj: shutterstock.com

Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ria Feik Achbergerová pre Rádio Vlna uviedla:

"Môžeme len predpokladať, že ľudia sa ponáhľajú a sú zamyslení a mládež vyhľadáva nebezpečné situácie, preto prebiehajú pred vlakmi, fotia sa v koľajisku, natáčajú si videá, klipy, vyliezajú na odstavené koľajové vozidlá. Pri zrazeniach sa často stretávame s nepozornosťou, kedy osoby nielen vstúpia neoprávnene do koľajiska, ale navyše nevenujú pozornosť dianiu okolo seba. Majú na ušiach slúchadlá, na hlave kapucňu alebo pozerajú do mobilu."

Riešenia majú len preventívny charakter.

Železnice sa v spolupráci s políciou a ďalšími organizáciami venovali podobným témam aj v minulosti. Napríklad cieľom kampane Stihnem-nestihnem bolo eliminovať samovraždy na železnici.

Hovorkyňa železníc zároveň povedala:

"Vidíme riešenie už len v represívnych opatreniach zo strany polície. Je pre nás absolútne nepochopiteľné, keď napríklad železnice vybudujú na staniciach podchody a napriek tomu cestujúci ignorujú upozorňujúce a zákazové tabuľky a prechádzajú cez koľaje."

Nehoda je obrovskou traumou aj pre rušňovodiča.

Preňho je ale takmer nemožné, aby niekoľkotonový kolos, akým je vlak, okamžite zastavil a vyhol sa zrážke.

Podľa psychológa Aleša Bednaříka by pomohlo, ak by sa nebezpečenstvo aktivít na tratiach riešilo aj v škole:

"Skoro všetky školopovinné deti majú mobil, pripojenie na internet a sú vtiahnuté do toho virtuálneho sveta. Vieme, že deti už okolo 10 rokov sú na sociálnych sieťach. Takže ich ten princíp sociálnych sietí, teda ukazovať sa, predvádzať sa, vťahuje. Čiže, určite je to jedna z kľúčových tém, ktorá by sa mala v škole riešiť."

Zdroj: Rádio Vlna