Na Slovensku bude možné vo štvrtok pozorovať čiastočné zatmenie Slnka


Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a na severe Kanady.

Zdroj: Petr Horálek

Ako informovala Slovenská akadémia vied, u nás bude viditeľné toto zatmenie čiastočne.

Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku, pričom Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

Čím je špecifické toto zatmenie Slnka? Na to pre Rádio Vlna odpovedal astrofotograf a popularizátor astronómie Petr Horálek:

"Toto zatmenie Slnka bude síce malé, ale čo je veľmi špecifické, je fakt, že zatmenie nastane veľmi vysoko nad obzorom, viac ako 60 stupňov, čo je najviac až do 5. júna 2179. Takže v tomto smere je to veľmi výnimočné."

Čiastočné zatmenie Slnka sa začne okolo 12-tej hodiny a celý úkaz potrvá približne dve hodiny. Ako dodal Petr Horálek, časy sú rôzne, podľa toho, kde sa bude pozorovateľ nachádzať:

"Keby sme zobrali taký Poprad, ktorý je takmer v geografickom v strede, tak tam to zatmenie začne po 12:00. Maximum úkazu bude okolo 12:50 a koniec 13:38. Maximálny zákryt bude okolo 11%." 

Podľa odborníkov pri pozorovaní tohto javu platí zásada, že sa na Slnko treba pozerať cez bezpečný filter alebo špeciálne okuliare, aby sme si chránili zrak pred poškodením.

Zároveň sa týmto úkazom začína pomerne bohaté obdobie na slnečné zatmenia, ktoré budú viditeľné na Slovensku a v Česku v najbližších desiatich rokoch.

Do roku 2030 bude ešte šesť ďalších čiastočných zatmení, najvýraznejšie má byť v auguste 2026. A najbližšie bude čiastočné zatmenie Slnka na budúci rok v októbri.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR