Na Slovensku sa menia dopravné značky


Na Slovensku sa menia dopravné značky.

Zdroj: shutterstock.com

Na cestách uvidíte nové značenia, iné zase úplne zmiznú

Jednotné dopravné značenie má byť postupne v celej Európskej Únii.

O zmenách pre Rádio Vlna povedala viac hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová:

"Po novom sa zaviedli značky, ktoré u nás absentujú, napríklad výstražný kríž pred železničným priecestím v tvare reálneho kríža, prikázaný smer jazdy s oblúkovou šípkou, nízkoemisná zóna, jazda po krajnici, šípový smerník, trvalé náhradné trasy diaľnic, používanie parkovacieho kotúča, vyznačovanie vodorovnej čiary o dávaní prednosti v jazde prerušovanou čiarou vrátane tzv. žraločích zubov."

Vypustili sa aj nadbytočné značky:

"Napríklad zákaz zvukových výstražných znamení alebo zákaz státia v párnych či nepárnych dňoch, reálnej nepotrebnosti (napr. výstražné značky Spomaľovací prah alebo Tunel, či značka Koniec tunela alebo Úhrada mýta)."

Mení sa aj označenie diaľnic:

"Aktuálne pozdĺžne modré tabule sa vymieňajú za štvorcové zelené. Ako diaľnice ostávajú označené všetky cesty, kde je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h, teda aj doteraz známe cesty označené písmenom „R“. Značka pre rýchlostné cesty sa ako také zrušili."

Zmeny piktogramu sa dočká aj označenie „Pešia zóna“. Pána v klobúku nahradí žena s dieťaťom. Okrem toho sa obdĺžnikové označenie mení na štvorec. Rovnaká zmena sa týka napríklad aj znázornenia konca pešej zóny.

Zdroj: Rádio Vlna