Príbuzní nemohli celé mesiace navštevovať svojich blízkych na covid oddeleniach. Konečne sa to zmenilo!


Príbuzní nemohli celé mesiace navštevovať svojich blízkych, ktorí ležali na covid oddeleniach. To sa však konečne zmenilo.

Zdroj: shutterstock.com

Iniciatíva Skutočné obete týždne žiadala o to, aby rezort zdravotníctva umožnil návštevy ťažko chorých covidových pacientov. Upozorňovali aj na prípady, keď sa so svojimi blízkymi nemohla rodina skontaktovať a, žiaľ, niekedy ani dôstojne rozlúčiť.

Pre Rádio Vlna pokračuje Lucia Ďurajková z tejto iniciatívy:

"V živote človeka sú chvíle, kedy aj 10 či 15 minút strávených v spoločnosti niekoho, má nevypovedateľnú hodnotu. Sme veľmi radi, že ministerstvo zdravotníctva po niekoľkých týždňoch vypočulo našu výzvu a naše prosby a vydalo usmernenie, ktoré umožňuje kontakt a návštevu covidových pacientov."

Ministerstvo zdravotníctva vydalo pravidlá, za akých je takáto návšteva možná.

Nemocnice ich majú zverejniť na svojich weboch, aj pri vstupe na covid oddelenie, resp. do červených zón.

Lucia Ďurajková zároveň dodala:

"Našu situáciu to však už nezmení, ale máme veľmi veľkú radosť z toho, že sa už nikto nebude musieť lúčiť s umierajúcim rodičom prostredníctvom správ v messengeri."

K chorým sa tak dostanú nielen kňazi a duchovní, ale aj ich rodiny a priatelia.

Pri všetkých návštevách ale stále platia protipandemické opatrenia, pričom na návštevu môžu prísť naraz maximálne dvaja.

Iniciatíva Skutočné obete ešte v apríli zaslala vláde, rezortu zdravotníctva, hlavnému hygienikovi a ďalším otvorený list, v ktorom ich prosila o urýchlené povolenie návštev covidových pacientov.

Rovnako žiadala nastavenie jednotných pravidiel v nemocniciach.

Zdroj: Rádio Vlna