Ako správne upevniť autosedačku a predísť rizikovým situáciám


Prednedávnom boli privolaní policajti k udalosti, pri ktorej dvojročné dieťa vypadlo z idúceho auta aj so sedačkou. Aj keď dieťa sedí v autosedačke, neznamená to, že ho vždy ochráni. Ako predchádzať chybám, aby sme deti v aute neohrozili?

Zdroj: shutterstock.com

Väčšinou sú už moderné vozidlá vybavené špeciálnym upínacím systémom, takzvaným isofix systémom, ktorým autosedačku cez sedadlo, či už vzadu alebo vpredu zafixujete.

Ako správne upevniť autosedačku pre Rádio Vlna povedal dopravný konzultant Maroš Palesch:

"Nie dieťa v autosedačke a chytené bezpečnostným pásom, ale zafixujem autosedačku bezpečnostným pásom a dieťa pripínam tými pásmi, ktoré má autosedačka vo výbave."

V prvom rade treba dať pozor, keď je to systém isofix, aby bola sedačka pevne ukotvená. V prípade že ide o autosedačku ktorá sa používa vo viacerých vozidlách, tak aby bola pevne ukotvená cez bezpečnostný pás. Palesch ďalej upozornil:

"Ak chcete posadiť dieťa na sedadlo spolujazdca dopredu, tak jedine za podmienky, že máte vypínateľný airbag spolujazdca. Inak tú autosedačku ani podsedák nesmiete osádzať na prednú sedačku."

Aké sú najčastejšie chyby rodičov, ktoré si pri zabezpečovaní dieťaťa nevšímajú?

"Aj keď je chladno, tak by dieťa malo mať dole bundu, aby pás z autosedačky bol čo najbližšie k telíčku a dieťa pevne obopínal a potom ho treba zakryť. Pre dieťa je to nebezpečné, lebo pás mu môže skĺznuť z ramien a tým pádom, v prípade kolíznej situácie, môže dieťa z autosedačky vyletieť."

Uvoľnenie autosedačky môže mať fatálne následky. Ak sa odtrhne, dieťa naráža do sedadla pred ním, a pri náraze môže dieťa skončiť aj so zlomenými väzmi. Zároveň treba pred jazdou skontrolovať aj to, či sú dvere zabezpečené cez detské poistky, aby si ich dieťa neotvorilo.

Dopravný konzultant dodáva, ako je to s podsedákmi a výberom sedačky:

"Na podsedák by som volil staršie dieťa. Keď už idem vyberať sedačku, hlavne keď je dieťa samo mobilné, tak ako sa hovorí, s tým drobcom rastie aj tá autosedačka a radšej si kúpim viacgeneračnú sedačku, kde môžem operadlo dvíhať zároveň s tým, ako dieťa rastie."

Zdroj: Rádio Vlna