Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz


Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz.

Spravodajský tím Rádia Vlna zisťoval podrobnosti.

Pozastavenie očkovania vakcínou Vaxzevria od AstraZenecy pre prvoočkovaných súvisí podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského aj s nedávnym úmrtím 47-ročnej ženy, ktorá zomrela po podaní tejto vakcíny:

"Je pravda, že sa pozastavilo očkovanie prvou dávkou AstraZenecy. Z tých menej závažných dôvodov je úmrtie, ktoré stále prešetrujeme. Hlavným dôvodom je, že tých očkovacích dávok nie je dostatok."

Minister uviedol, ako bude rezort teraz postupovať:

"Pokračujeme preočkovaním druhou dávkou, kde tých vakcín máme odložených dostatočný počet s tým, že s AstraZenecou naďalej rátame v očkovacej schéme."

Šéf rezortu zdravotníctva v stredu oznámil aj to, že vakcína Sputnik V by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna.
Predpokladá, že ju budú môcť zaradiť do vakcinačného programu.

Zároveň tvrdí, že ľudia si čoskoro budú môcť medzi vakcínami vybrať:

"Po zistení presných počtov dodávaných vakcín v ďalšom období budeme pracovať na tom, aby mal občan voľný výber vakcín vrátane neregistrovaných a na nábeh tohto systému potrebujeme nejaké dva až tri týždne, to znamená, že rátame od 1. júna."

Minister Vladimír Lengvarský ďalej uviedol:

"Dovtedy, všetci, ktorí sú objednaní na prvú dávku AstraZenecy, dostanú Pfizer. Takisto plánujeme zapojenie v širšom počte všeobecných lekárov pre dospelých, ktorí dostanú v portfóliu všetky druhy vakcín okrem Pfizeru."

Do konca apríla evidoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) takmer 4-tisíc hlásení podozrení na nežiaduce účinky po podaní očkovacích látok. Eviduje aj tri prípady úmrtia po vakcinácii. V tom prvom išlo o vakcínu od Moderny, v druhom prípade o vakcínu Comirnaty od Pfizeru/BionTech a v treťom o vakcínu Vaxzevria od AstraZenecy.

Na otázku, prečo sa nepozastavilo očkovanie aj po prvých dvoch prípadoch, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová uviedla, že pri iných vakcínach ŠÚKL nepodal obdobné stanovisko ako pri AstraZenece.

Hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková pre Rádio Vlna uviedla, že pri AstraZenece je potrebné prehodnotiť jej používanie tak, aby sa minimalizovali možné riziká:

"Celkový pomer prínosov a rizík vakcíny aj naďalej zostáva pozitívny. Ukazuje sa, že pri nízkej cirkulácii vírusu má vakcína benefit len u populácie nad 50 rokov, keďže pravdepodobnosť nákazy a následného úmrtia na COVID-19 u mladšej populácie je pri priaznivej epidemiologickej situácii nízka. Navyše zriedkavé ale závažné prípady nezvyčajných krvných zrazenín boli zaznamenané najmä u očkovaných do 50 rokov."

Magdaléna Jurkemíková dodala:

"Očkovacia stratégia je v kompetencii Ministerstva zdravotníctva, ktoré má vedomosť o celkovej epidemiologickej situácii a iných faktoroch, ktoré majú vplyv na očkovanie."

Zdroj: Rádio Vlna