Ceny nehnuteľností naďalej rastú


Byty či domy na Slovensku sú rekordne drahé.

Zdroj: shutterstock.com

Koronakríza na tom nič nezmenila, dokonca rast cien ešte posilnila.

Nehnuteľnosti sú z roka na rok drahšie. A týka sa to celého Slovenska. Tento rast cien sa začal už po kríze v roku 2009 a od roku 2014 postupne naberal na sile.

Hlavný analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický pre Rádio Vlna uviedol:

"Odvtedy ceny nehnuteľností rastú, pričom dynamika v posledných rokoch sa ešte zvyšovala. Dnes sme na čísle 2114€ na meter štvorcový. To je priemerná hodnota bytu a ak to porovnáme s hodnotou, ktorá bola napríklad pred 3 rokmi, tak vidíme zvýšenie až o 35,7%."

Vlani stúpli ceny bytov asi o 10 percent. Od začiatku roka 2021 je to už takmer 5 percent.

Najväčšie zdražovanie, až takmer 20-percentné, zažívajú v týchto dňoch krajské mestá Banská Bystrica a Košice.
Ani druhá vlna pandémie toto zdražovanie nehnuteľností nezastavila. Dokonca nastal presný opak.

Ceny sú dlhodobo najvyššie v Bratislave

Meter štvorcový staršieho trojizbového bytu v hlavnom meste stojí v priemere až 2 800 eur, čiže takáto nehnuteľnosť vyjde na asi 200-tisíc eur:

"Treba povedať, že je to o 36% viac v porovnaní s druhým najdrahším mestom - Košicami. V porovnaní s najlacnejším krajským mestom - Trenčínom je v Bratislave cena zhruba až dvojnásobná. Vieme ale, že ľudia v Bratislave dvakrát toľko ako v Trenčíne nezarábajú, takže Bratislava je drahá až neprimerane."

Podľa analytika Kubrického sa to týka celej Európy, keďže vo veľkých mestách majú vplyv na vysoké ceny aj investori.

Bývanie ale nie je drahé len v samotnej Bratislave, ale v celom kraji. Čoraz populárnejšie sú napríklad okresy Senec a Pezinok, ktoré patria vôbec k najdrahším na Slovensku:

"Je otázka, či brať v tomto okamihu 30-ročnú hypotéku, či radšej nezostať v nájme alebo ísť do nájmu. Dôvodom, prečo môže stratiť na atraktivite kúpa lacnej nehnuteľnosti v Bratislave môže byť aj práca z domu. Ak niekto doteraz potreboval prísť do hlavného mesta 5-krát za týždeň a možno mu teraz stačí prísť len 2-krát, tak bývať môže aj za Bratislavou."

Podľa analytikov nehnuteľnosti nebudú lacnejšie ani v budúcnosti, Vladimír Kubrický potvrdil, že trend zdražovania v oblasti nehnuteľností bude pokračovať aj naďalej.

Zdroj: Rádio Vlna