Iniciatíva Skutočné obete žiada povoliť návštevy v nemocniciach pre príbuzných


Iniciatíva Skutočné obete v otvorenom liste žiadala ministerstvo zdravotníctva, hlavného hygienika a ďalšie úrady, aby príbuzní mohli navštíviť pacientov s covidom.

Zdroj: shutterstock.com

Iniciatíva v liste žiadala urýchlené vydanie povolenia, aby aspoň najbližší príbuzní mohli navštevovať covidových pacientov v nemocniciach.

Rovnako žiadala nastavenie jednotných pravidiel.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii na otvorený list pre Rádio Vlna uviedla:

"Na rezorte zdravotníctva ako aj zdravotníci v systéme robia všetko pre to, aby vrátili stratené zdravie všetkým, ktorí oň bojujú. Z hľadiska návštev v nemocniciach počas pandémie možno skonštatovať, že pravidlá boli prijímané odvíjajúc sa od v danom čase aktuálnej epidemiologickej situácie v krajine a postupne sa aj vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemiologickú situáciu opatrenia aj v zdravotníckych zariadeniach postupne uvoľňujú. Rodinám obetí vyjadrujeme úprimnú sústrasť. "

Ministerstvo v odpovedi Iniciatíve uviedlo, že v prípade zomierajúcich navrhlo povoliť návštevu jednej osoby na obmedzený čas s dodatkom, že sa tým budú zaoberať až v súvislosti so zlepšením situácie.

Spoluzakladateľka iniciatívy Lucia Ďurajková pre Rádio Vlna reagovala:

"My však toto vyjadrenie nepovažujeme v žiadnom prípade za dostatočné ani za uspokojivé. A to preto, že chceme, aby sa kroky podnikli hneď a okamžite s okamžitou účinnosťou. Ide o ľudí a životy ľudí, ktorí sa práve dnes nachádzajú v nemocniciach. Ide aj o ich príbuzných, ktorí sa s nimi nejakým spôsobom potrebujú skontaktovať, stretnúť či rozlúčiť."

Iniciatíva Skutočné obete zdôrazňuje:

"Bohužiaľ, smrť nebude čakať na to, kým sa orgány a úradníci rozhodnú, či sa návrhom budú alebo nebudú a v akom čase zaoberať. Vyjadrenie z ministerstva prišlo, ale v podstate nám nič nepovedalo."

Otvorený list prijala aj ombudsmanka:

"Myslíme si, že neumožnenie kontaktu rodinám s umierajúcimi je veľkým porušením základných ľudských práv a je to doslova neľudské a nehumánne. Našim prípadom sa bude zaoberať aj kancelária verejnej ochrankyne práv a sme veľmi radi, že tomu bude venovať svoj priestor."

Lucia Ďurajková dodala:

"V súčasnosti je situácia taká, že hoci sú nákupné centrá plné, naši príbuzní stále umierajú v nemocniciach osamote. Ľudia nemajú možnosť kontaktu s nimi a právo na poslednú rozlúčku, a to napriek tomu, že prístup kňaza do nemocnice je povolený, ale umierajúci človek sa nemôže rozlúčiť so svojimi najbližšími, rodinou a deťmi."

Zdroj: Rádio Vlna