Na Slovensku sa zvyšuje priemerný vek ľudí vstupujúcich do manželstva


Zdroj: shutterstock.com

Vlani sa na Slovensku zobralo rekordne málo párov a zároveň sa potvrdil trend odkladu sobášov do vyššieho veku.

Hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová pre Rádio Vlna uviedla, koľko manželstiev sa uzavrelo:

"Minulý rok vstúpilo do manželstva takmer 24 000 párov. Bolo to o 21% menej oproti priemerným počtom za rovnaké obdobie v predchádzajúcich piatich rokov. Išlo zároveň o najnižší počet svadieb od vzniku Československa v roku 1918."

Snúbencov odradili najmä prijaté opatrenia:

"Predpokladaným dôvodom poklesu boli najmä protipandemické opatrenia a s tým spojená neochota ľudí sobášiť sa za daných podmienok. Útlm z jari sa nepodarilo vykompenzovať ani v priebehu leta, napriek tomu, že v auguste a v septembri sa uskutočnilo viac svadieb ako počas predošlých piatich rokov."

Zo štatistík vyplýva aj to, že snúbenci sa sobášia v čoraz vyššom veku:

"V minulosti patrila Slovenská republika medzi krajiny, v ktorých bolo pre obyvateľstvo typické, že skoro vstupovali do manželstva. V posledných dekádach dochádza k zmene sobášneho správania, najmä odkladom sobášov do vyššieho veku. Od roku 1993, kedy vzniklo Slovensko, sa vek snúbencov zvýšil u mužov aj žien o viac ako 9 rokov."

Za minulý rok výrazne stúpol podiel svadieb, ktoré sa konali v iný deň ako v sobotu. Druhým obľúbeným dňom bol piatok a tretím štvrtok. Deň s najnižším počtom sobášov bola nedeľa, keď sa konalo len 375 sobášov (takmer dve percentá).

V roku 2020 sa uzatvorilo aj desať manželstiev, pri ktorých mal ženích 16 rokov. Najstarším ženíchom bol 90-ročný muž a najstaršou nevestou 86-ročná žena.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR