Preventívne prehliadky neodkladajte, upozorňuje Asociácia na ochranu práv pacientov


Počas pandémie sme zanedbali preventívne prehliadky.

Zdroj: shutterstock.com

Aj počas druhej vlny pandémie klesol počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov, aj u gynekológov. Problémom sú aj odložené operácie. Čo to môže spôsobiť, uviedla pre Rádio Vlna prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová:

"Najvyšší počet odložených operačných zákrokov bol u chorôb svalovej a kostrovej sústavy, až 40%. Takže to bude mať za následok pribúdanie invalidných dôchodcov. Po tak dlhom čase a ročnom čakaní na operačný zákrok sú tie zmeny také, že pohybový aparát nikdy nebude funkčný a môže človek skončiť na invalidnom dôchodku."

Odložená zdravotná starostlivosť mala už teraz za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení.

Podľa Lévyovej sa to výrazne dotkne zdravotného stavu pacienta či kvality jeho života. Rovnako to má aj sociálne dopady, nehovoriac o ekonomických nákladoch štátu.

Podľa zistených údajov, ktoré porovnávajú posledný kvartál rokov 2019 a 2020 klesol počet preventívnych prehliadok u dospelých takmer o tretinu. Mária Lévyová dodala:

"Na jednej strane tu bol prítomný strach pacientov, ktorí sa báli ísť do ambulancií. Žiaľ, čísla sú veľmi alarmujúce, pretože v tom období, ktoré sme porovnávali, bolo o 66 000 preventívnych prehliadok menej. Aj tak sme boli na chvoste v rámci prevencií, čo sa týka EÚ a teraz je to omnoho horšie."

Tým, ktorí uvažujú nad prehliadkami, ale pre pandémiu ich odkladajú,, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov odporúča:

"Skontaktuje sa so svojim všeobecným lekárom, gynekológom, napíšte mail, dohodnite si termín preventívnej prehliadky, ale neodkladajte preventívne prehliadky. Nákazy sa nie je potrebné až tak obávať, pretože hygienicko-epidemiologické štandardy v ambulanciách a zdravotníckych zariadeniach garantujú bezpečnosť pacientov."

Zdroj: Rádio Vlna