Kedy sa prestane celoplošne testovať?


Rezort zdravotníctva minulý týždeň uviedol, že po júni by mohlo byť prehodnotené využívanie antigénových testov. To by však bolo až o dva mesiace.

Zdroj: shutterstock.com

Dôvodom je, že zmluvy na antigénové testovanie v mobilných odberových miestach, tzv. MOM-kách sú platné až do konca júna.

Pred pár dňami analytici z Dát bez pátosu však upozornili, že napriek neustálemu testovaniu, sme medzi európskymi krajinami s najvyšším počtom úmrtí na milión obyvateľov.

Napriek tomu, že antigénové testovanie bývalý premiér Matovič a exminister zdravotníctva Krajčí vyhlásili za "atómovú zbraň", a že ostatné krajiny nás budú nasledovať, nič také sa neudialo. Žiadna iná krajina netestuje tak ako Slovensko.

Pripomenuli aj obrovskú sumu takmer pol miliardy eur za testovanie a milióny testov, ktoré sú ešte na sklade.

Ako uviedli, za túto sumu sa mohlo postaviť desať nemocníc, ak by jedna nemocnica stála okolo 40 miliónov eur.

Odborníci, lekári opakovane upozorňovali na riziká celoplošného testovania, vrátane falošnej negativity či pozitivity. A upozorňovali na to, že ak sa má testovať, tak len lokálne.

Ivan Bošňák z Dát bez pátosu pre Rádio Vlna uviedol:

"Opäť po tomto víkende, tri dni a milión testov, za posledný týždeň takmer 2 milióny testov je tempo, ktoré nemá zmysel opakovať na celom Slovensku. Máme postihnuté oblasti, tam treba testovať hlavne mobilných ľudí a potom návštevy k ohrozeným skupinám, ako sú domovy dôchodcov, zariadenia sociálnych služieb. Prípadne by som si odložil antigénové testy na hromadné podujatia, ktoré zatiaľ nemáme, ale raz ich budeme mať. V Európe to už skúšajú, že sa pred hromadným podujatím či koncertom otestujú."

Upozorňuje aj na vysoké náklady spojené s testovaním:

"V Trnave, Karlovej Vsi, mestá postupne publikujú jedného, dvoch, nula, šiestich zistených pozitívnych za celý víkend, a to sú veľmi veľké náklady, ktoré vynakladáme. Finančné, personálne, ale aj časové. Bolo by dobré, aby Slovensko prešlo do ružovej fázy a budeme boj s pandémiou konečne riadiť regionálne. Tak ako sme to mali robiť od začiatku a nerobili sme to. A teraz zase riadime na základe celoslovenských priemerov, ktoré sú nezmyselné."

Ivan Bošňák dodal:

"Pomaly by som videl koniec núdzového stavu a začal používať sedliacky rozum a zavádzať do toho takéto myslenie a takéto opatrenia."

Vláda však v pondelok večer rozhodla, že núdzový stav sa opäť predlžuje. Zároveň oznámila, že sa má ukončiť testovanie žiakov v školách.

Rodičia a žiaci sa nebudú musieť v školách preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Ide o okresy, ktoré nie sú zaradené uznesením vlády SR podľa COVID automatu do štvrtého stupňa varovania, teda všetky okresy okrem čiernych. V súčasnosti nie je čierny ani jeden okres. TASR to potvrdil odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Vláda SR s účinnosťou od 29. apríla zaradila medzi výnimky zo zákazu vychádzania po novom aj cestu do školy a do školského zariadenia a cestu späť pre dieťa materskej školy, žiaka základnej školy, žiaka strednej školy, dieťaťa alebo žiaka špeciálnej školy, poslucháča jazykovej školy, výnimku na cestu do vysokej školy na účel prijímacieho konania a cestu späť a výnimku na cestu na účel sprevádzania vyššie uvedeného dieťaťa, žiaka alebo poslucháča a na cestu späť.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR