Núdzový stav sa opäť predlžuje


Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda.

Núdzový stav sa mal pôvodne skončiť v stredu 28. apríla. Vláda ho však opakovane predlžuje už od septembra minulého roku. V pondelok na večernom online rokovaní opäť rozhodla o predĺžení núdzového stavu s tým, že zákaz vychádzania posunula o hodinu, na 21.00.

Vláda síce tvrdí, že sa epidemická situácia zlepšuje, ministerstvo zdravotníctva však chce núdzovým stavom brániť náporu na nemocnice.
Premiér Eduar Heger ešte pred pondelkovým predĺžením núdzového stavu povedal:

"Žiaľ, dnes nemáme iný nástroj ako nástroj núdzového stavu a chceme zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť."

Koaličné OĽANO uviedlo, že nevidí racionálny dôvod na spochybňovanie predlžovania núdzového stavu, odvoláva sa na odporúčania pandemickej komisie. Tvrdí, že poslanci hnutia budú pri predlžovaní núdzového stavu v Národnej rade zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu.

Proti predlžovaniu má však výhrady nielen opozícia, ale aj časť vládnej koalície

Viacerí členovia koalície avizovali, že predĺženie núdzového stavu už nepodporia.

Sme rodina už nechce predlžovať núdzový stav. Ak o 20 dní bude v nemocniciach len 500 či 600 ľudí, hnutie v Národnej rade nezahlasuje za predlžovanie núdzového stavu.Uviedol pre TASR predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Koaličná strana Za ľudí predpokladá, že núdzový stav sa skončí skôr, ako príde do Národnej rady (NR) SR. Ak ale dôjde k hlasovaniu o jeho predĺžení v parlamente, poslanci strany budú hlasovať podľa aktuálnej pandemickej situácie. Pokiaľ bude podobná ako v súčasnosti, núdzový stav nepodporia. Strana to uviedla v stanovisku, ktoré TASR poskytol jej tlačový odbor.

Šéf SaS Richard Sulík a minister zahraničných vecí Ivan Korčok núdzový stav počas hlasovania na vláde nepodporili, pretože nesúhlasia so zákazom vychádzania. Sulík ešte v pondelok uviedol:

"Myslím si, že núdzový stav sme už podporili dostatočne veľakrát. Na to, aby sme s tým už prestali je najvyšší čas, aby sme tieto problémy riešili zákonmi, ktoré budú riešiť len tie problémy a nie všeobecným núdzovým stavom, ktorý obmedzuje slobodu občanov."

SaS v utorok uviedlo, že rozhodnutie vlády prijať uznesenie o predĺžení núdzového stavu rešpektuje. Strana zároveň verí, že čoskoro príde k nahradeniu núdzového stavu novelou zákona o hospodárskej mobilizácii a pandemickým zákonom.

Proti predlžovaniu núdzového stavu je aj opozícia.

Poslanci z Hlasu-SD na tlačovej konferencii v utorok oznámili, že predĺženie núdzového stavu nepodporia. Poslanec Richard Raši k núdzovému stavu uviedol:

"Hoci ste si naň, pán premiér a celá vláda rýchlo navykli, nie je to prirodzený stav, pretože popiera základné ústavné práva občanov Slovenskej republiky ako je právo na zhromažďovanie či sloboda pohybu, či sloboda šírenia informácií. Vláda podhodila ľuďom cukrík, lebo láskavo posunula zákaz vychádzania o hodinu neskôr. Ale tu zákaz vychádzania nemá čo byť. Keď raz máme výsledky a sú otvorené terasy a ľudia sa podľa jedného zákona stretávať môžu, tak im v tom druhý zákon nemá čo brániť."

V zmysle zákona musí o predĺžení núdzového stavu ešte rozhodnúť parlament. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR