Hrozí, že zo zdravotníctva odíde ďalších 20 percent zdravotných sestier


Už v súčasnosti nie je situácia najlepšia a už teraz nám chýba asi 15-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.

Zdroj: shutterstock.com

Od začiatku januára do konca marca ich odišlo ďalších zhruba 450.

Upozornil na to riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober. Pre Rádio Vlna povedal:

"Väčšina z týchto sestier, ktoré odišli so systému, bolo ich 461, odišlo kvôli tomu, že nastúpili do dôchodku, prípadne do predčasného dôchodku. Tie čísla sú ešte viac dramatické, lebo toto je len reálny výpadok sestier od 1.1. Keď to bude takto pokračovať, očakávame, že to číslo bude enormne vysoké za rok 2021, a to až 1500 až 1600 ďalších sestier."

Príčinou je aj zlá situácia v nemocniciach, únava či nízke mzdy:

"V praxi sú fyzicky aj psychicky vyčerpané. Pracujú enormné množstvo nadčasov. Nie každá sestra má preplácané tieto nadčasy a dokonca nie každá sestra má sľúbený infekčný príplatok pri práci s pacientom na covid oddelení."

Problémom je aj to, že za odídené sestry nemáme dostatočnú náhradu:

"Ročne registrujeme nových absolventov sestier približne 350-360, takže ten nepomer je tam veľmi výrazný."

Komora rezortu zdravotníctva doručila svoj návrh na aspoň čiastočné zlepšenie situácie v zdravotníctve. Čo je jeho prioritou, doplnil Lukáš Kober:

"Návrh na úpravu koeficientov miezd sestier a pôrodných asistentiek. My ich registrujeme približne 40 000. Väčšina z nich v ich mzdách je podpriemerná v rámci priemernej mzdy národného hospodárstva dva roky dozadu a je to nejakých 970€ v hrubom. Nie je to vôbec motivačná mzda a už vôbec nie motivačná mzda pre mladých ľudí, ktorí absolvujú štúdium."

S problémom chýbajúcich zdravotných sestier sa spravodajský tím Rádia Vlna obrátil aj na ministerstvo zdravotníctva. Jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová reagovala takto:

"Rezort zdravotníctva pracuje na systémových opatreniach na zlepšenie pracovných podmienok sestier, pôrodných asistentiek ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov. Odborníci z rezortu úzko komunikujú s predstaviteľmi jednotlivých profesií. Nedostatok sestier je dlhoročným problémom nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách Európy. Rezort pracuje na tom, aby sa situácia na Slovensku postupne na prácu sestier s adekvátnym ohodnotením postupne zlepšovala."

Zdroj: Rádio Vlna