Španieli skúšajú rozbehnúť koncerty a dať nový impulz kultúrnemu životu


V Barcelone sa počas víkendu konal veľký rockový koncert.

Zdroj: shutterstock.com

Na podujatí sa zúčastnilo 5000 ľudí. Išlo o akúsi skúšku, aby sa podobné akcie mohli opätovne organizovať.

Celá akcia sa konala v krytej hale.

Ľudia museli pred koncertom podstúpiť test na koronavírus - museli ich absolvovať len krátko pred koncertom, respektíve v ten istý deň
a počas vystúpenia museli mať respirátory.

Nemuseli však dodržiavať povinné rozostupy.

V sobotu napoludnie, keď bola otestovaná asi polovica účastníkov koncertu, testy odhalili troch pozitívne testovaných. Tým vrátili vstupné za koncert, ktoré zahŕňalo samotný test aj respirátor.

Tento koncert je pilotným projektom, ktorý schválili španielske úrady, pričom na celý priebeh dozerali zdravotníci. Na rade sú teraz úrady verejného zdravotníctva, ktoré budú sledovať, či sa nejakí ľudia na koncerte nakazili.

Organizátori veria, že táto skúška bude vzorom pre to, ako pokročiť v boji s pandémiou, ktorá spôsobila obrovské škody všetkým odvetviam, vrátane kultúrneho priemyslu.

Nešlo o prvý takýto koncert, na ktorom Španieli skúšajú, ako sa šíri alebo nešíri covid.

Niečo podobné sa v Barcelone odohralo aj koncom minulého roka, v decembri. Ako uviedla agentúra AP, išlo o testovací festival, na ktorom sa zúčastnilo približne 500 ľudí. Ďalších 500 prihlásených poslali organizátori ako kontrolnú skupinu domov ešte pred vstupom do klubu. Cieľom bolo takisto otestovať šírenie koronavírusu na takýchto akciách.

Všetci účastníci museli pred začiatkom akcie podstúpiť antigénový test a mať rúško, ktoré si pri bare mohli dať dole. Následne na päť hodín trvajúcom festivale tancovali, spievali a pohybovali sa ako bežne, na koncerte.

Po ôsmich dňoch podstúpili zúčastnení PCR test.

Medzi päťsto ľuďmi, ktorí boli na koncert pustení, sa žiadna nákaza neobjavila.

V kontrolnej skupine, ktorú poslali domov ešte pred koncertom, naopak PCR testy odhalili dva pozitívne prípady.

Zdroj: TASR/AP/Rádio Vlna