Cez víkend sa mení čas


Cez víkend si pospíme o hodinu menej. V noci zo soboty na nedeľu sa totiž presúva zimný čas na letný.

Zdroj: shutterstock.com

Hodinky si budeme musieť posunúť z druhej hodiny na tretiu ráno.

Stredoeurópsky letný čas budeme mať do konca októbra.

Rok 2021 by mal byť posledným, keď si v európskych štátoch meníme čas.

Europarlament schválil návrh Európskej komisie na ukončenie striedania štandardného a letného času počnúc týmto rokom.

Štáty sa ale zatiaľ nerozhodli, aké časové pásmo si chcú ponechať počas celého roka. Túto otázku navyše odsunula súčasná pandémia.

Letný čas sa zaviedol v niektorých štátoch ešte počas prvej, ale aj druhej svetovej vojny. V bývalom Československu začal platiť od roku 1979.

K prijatiu opatrenia prispela čiastočne energetická kríza v tomto období.

Dnes je ale prínos letného času v podobe energetických úspor len minimálny. Jeho účelom je skôr efektívnejšie využívanie denného svetla počas leta.

Vďaka letnému času má aj mierne pásmo denné svetlo po 19. hodine takmer pol roka, kým bez letného času by to bolo iba necelé štyri mesiace.

Zároveň ale silneli hlasy, podľa ktorých má striedanie času negatívny dosah na ľudské zdravie.

Europarlament sa začal touto požiadavkou zaoberať v roku 2018. Brusel vtedy usporiadal aj verejnú konzultáciu, v ktorej sa viac ako 80 percent obyvateľov vyslovilo proti striedaniu času.

Smernica dáva členským štátom možnosť, aby si upravili otázku časového pásma sami, no odporúča koordinovať voľbu tak, aby sa nenarušil vnútorný trh, a aby sa zabránilo jeho citeľným narušeniam spôsobeným rozdielmi medzi členskými štátmi.

Prechod na letný čas sa dotkne dvoch vlakov

V noci zo soboty (27. 3.) na nedeľu (28. 3.) sa mení stredoeurópsky čas na letný čas. Hodiny sa o druhej hodine ráno posunú na tretiu hodinu. Táto zmena ovplyvní na území Slovenska dva diaľkové nočné vlaky, ktoré prídu do cieľovej stanice o hodinu "neskôr", hoci v skutočnosti pôjdu podľa platného cestovného poriadku. Upozornil na to hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč.

Zmena času sa dotkne rýchlika, ktorý vyráža z Humenného o 21.54 h
a do Bratislavy má plánovaný príchod o 5.49 h. Ovplyvní aj rýchlik s odchodom z Bratislavy o 22.53 h, ktorý má doraziť do Humenného o 6.33 h. Oba prídu zmeškané do 60 minút.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR