Kanada rieši záhadu s maslom, ktoré je v poslednom čase iné než zvyčajne


Mnohí kanadskí spotrebitelia si všimli, že kvalita masla v obchodoch sa zmenila. Maslo sa v posledných týždňoch horšie rozotiera a nemäkne ani pri izbovej teplote. Informovala o tom agentúra ČTK.

Zdroj: shutterstock.com

Kanadská autorka kuchárok Julie Van Rosendaalová prišla s istým vysvetlením. A ním by mal byť palmový tuk.

Podľa Van Rosendaalovej sa kvalita masla mohla zmeniť, pretože sa zmenilo zloženie krmiva, ktoré začali farmári používať na zvýšenie produkcie mlieka.

V Kanade totiž minulý rok kvôli dlhej karanténe a ľuďom, ktorí sa pri nej venovali pečeniu stúpol dopyt po masle o 12 percent.

Doplnky krmív na báze palmového tuku sa pridávajú do krmív už roky. Zvyšujú produkciu mlieka a tiež množstvo tuku v mlieku. Minulý rok v lete sa ale tieto doplnky začali používať vo vyššej miere.

Podľa doterajších zistení môže mať maslo vyrobené z mlieka kráv, ktoré kŕmia hojne palmovým tukom, vyššiu teplotu topenia. To by vysvetľovalo, prečo je tuhšie.

Šéf potravinárskeho laboratória na univerzite Dalhousie Sylvain Charlebois napísal, že palmový tuk v krmivách je povolený, ale nie celkom neškodný, najmä s ohľadom na životné prostredie. Prax je preto podľa neho "eticky sporná".

Farmári ale nesúhlasia, podľa nich je palmový tuk spoľahlivým prostriedkom ako kravám dodať energiu a žiadne škodlivé vplyvy na kvalitu mlieka nie sú známe.

Zdroj: Rádio Vlna/ČTK