Filip Polášek sa stal prvým slovenským mužským grandslamovým šampiónom v histórii


Pri reštarte kariéry po päťročnej prestávke spôsobenej problémami s platničkou nemal veľké oči a nedával si konkrétne ciele. Chcel opäť nasať turnajovú atmosféru a baviť sa tenisom. V nedeľu sa Filip Polášek po boku Chorváta Ivana Dodiga tešil zo zisku titulu na Australian Open. Stal sa vôbec prvým slovenským mužským grandslamovým šampiónom v histórii.

Zdroj: shutterstock.com

Polášek s Dodigom si od začiatku sadli tenisovo i ľudsky. Už na prvom spoločnom turnaji v júni 2019 v tureckej Antalyi postúpili do finále. Vo Wimbledone sa pri spoločnej grandslamovej premiére prebojovali do semifinále. Prišli turnajové tituly zo Cincinnati i Pekingu a úspešnú sezónu korunovali postupom na turnaj majstrov v Londýne. Aj rok 2020 začali sľubne postupom do semifinále Australian Open. Potom ich však pribrzdila pandémia koronavírusu, pre zranenia a choroby museli predčasne ukončiť sezónu.

Na úvodný grandslam roka 2021 však prišli výborne pripravení a spanilú jazdu v Melbourne zakončili ziskom deblovej trofeje. Poláškovymi tradičnými zbraňami sú kvalitný servis a hra na sieti, vo finále proti obhajcom titulu Britovi Joeovi Salisburymu a Američanovi Rajjevovi Ramovi k nim pridal excelentné returny.

"Väčšinou som to ja, kto má počas zápasov výkyvy. Ivan je konzistentnejší hráč a dokáže mi pomôcť aj vo chvíľach, keď mi nevychádzajú údery. Dnes som sa však od začiatku chytil na returne a bolo z toho veľa winnerov. Snažil som sa returnovať kvalitne tak dlho, ako to pôjde a vychádzalo to," uviedol Polášek pre oficiálnu webovú stránku ATP.

Slovenský deblista sa počas Australian Open dozvedel radostnú novinu, v piatok sa stal totiž druhýkrát otcom. "Chcel by som sa poďakovať mojej partnerke, ktorá mi pred dvoma dňami porodila dcérku Olíviu-Viktóriu. Je to naše druhé dieťa, ďakujem ti mama," uviedol počas slávnostného príhovoru Polášek, ktorý pôrod prežíval na diaľku.

Dodig zdvihol nad hlavou grandslamovú trofej druhýkrát v kariére, v roku 2015 triumfoval po boku Brazílčana Marcela Mela na antukovom Roland Garros v Paríži.

Dominik Hrbatý, bývalý hráč a kapitán slovenského daviscupového tímu reagoval:

"Filipov zápas som sledoval cez internet, lebo som práve vtedy cestoval. Dosiahol fantastický úspech. Je to najväčší úspech slovenského mužského tenisu v histórii. Zároveň je to neuveriteľné pokračovanie jeho príbehu od návratu k tenisu. Veľmi som to Filipovi želal a som šťastný, že to dokázal. Dúfam, že to nie je posledný grandslamový turnaj, ktorý vyhral a že prídu ešte ďalšie tituly."

Zdroj: Rádio Vlna/TASR