Na Marse má pristáť prieskumník Vytrvalosť


Na Marse má vo štvrtok večer po 21.00 pristáť ďalší automatický prieskumník amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír NASA.

Zdroj: shutterstock.com

Na povrchu Marsu by mal dosadnúť rover s názvom Vytrvalosť, ktorý vyniesla do vesmíru raketa Atlas z floridského Mysu Canavereal ešte vlani v júli. Súčasťou jeho technického vybavenia je aj malá helikoptéra s názvom Vynaliezavosť.

Ako pripomína agentúra ČTK, v priebehu len ôsmich dní je to už tretí vedecký aparát vyslaný ľuďmi, ktorý má k Marsu doraziť. Minulý týždeň sa už najskôr podarilo naviesť na obežnú dráhu okolo Marsu sondu zo Spojených arabských emirátov. Tá však bude planétu Mars skúmať iba z výšky. O deň neskôr sa tam podarilo dostať aj čínskej sonde. Tá by mala predbežne v máji tiež spustiť na povrch Marsu prieskumné vozidlo.

Vo štvrtok večer sa bude sledovať, či sa na Marse podarí pristáť americkému prieskumnému vozidlu. Ide však o veľmi riskantný manéver a ako pripomína agentúra, doteraz bolo úspešných len 40 percent takýchto misií. Takže pôjde o technicky náročnú fázu letu, ktorá má trvať iba sedem minút.

Aká je úloha prieskumníka na Marse

Rover Vytrvalosť je automatický prieskumník, ktorý má na Marse pátrať po známkach možného mikrobiálneho život, ktorý mohol byť na Marse v minulosti. Zároveň má hľadať známky niekdajšieho možného života v horninách, ktoré môžu zachovávať stopy života. Následky by mal aj odoberať vzorky hornín na Marse, ktoré by sa mali neskôr prepraviť na ďalšie skúmanie na Zem. Ďalším vedeckým cieľom projektu Vytrvalosť je aj príprava budúcich výprav ľudí na Mars.

Ako uviedla agentúra ČTK, momentálne už sú na povrchu Marsu dve robotické zariadenia NASA. Zároveň Mars z obežnej dráhy skúma šesť družíc NASA, ale aj Európskej kozmickej agentúry a aj ruskej kozmickej agentúry. Jednu sondu má na obežnej dráhe aj India.

Zdroj: ČTK/TASR/Rádio Vlna