Je to v našich rukách, pripomína Valentínska kvapka krvi


V pondelok odštartovala Valentínska kvapka krvi. Ide už o 26. ročník tejto kampane.

Zdroj: shutterstock.com

Slogan tohtoročnej Valentínskej kvapky krvi je ,,Je to v našich rukách." Záleží totiž na každom z nás, kto môže darovať krv, či jej bude dostatok.

Kampaň Slovenského Červeného kríža (SČK) sa začala 15. februára a potrvá do 19. marca.

Pre Rádio Vlna viac povedala Silvia Kostelná zo Slovenského Červeného kríža:

"Cieľom našej Valentínskej kampani je už viac ako štvrťstoročie získavať nových darcov a takisto pripomínať potrebu zaisťovať dostatočný počet pravidelných darcov krvi pre Slovensko." 

Darovanie krvi je prejavom spolupatričnosti k druhému človeku, často k neznámemu. Pripomína to aj generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová. Podľa nej by sme nemali zabúdať na tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní.

Aké sú aktuálne podmienky pri odberoch krvi

Naďalej platí, že sa treba na odber krvi objednať. Rovnako je dôležité si overiť podmienky v konkrétnom mieste odberu.

Na pracoviskách Národnej transfúznej služby je potrebné objednať sa na presný dátum aj hodinu Silvia Kostelná uviedla:

"Darca musí mať ochranné rúško alebo jeho náhradu, pri vstupe na odberové miesto si vydezinfikuje ruky a bude mu odmeraná teplota. Pred bežným postupom darovania krvi momentálne každý darca najskôr vyplní tzv. "checklist", čo je vstupný skríning darcu krvi k obmedzeniu rizika infekcie COVID-19."

Krv môže darovať aj ten, kto už prekonal Covid-19. A to 14 dní po vyliečení a po negatívnom teste.

Rovnako môže znovu darovať najvzácnejšiu tekutinu aj ten, kto absolvoval očkovanie proti covidu, najskôr 14 dní po vakcinácii.
V prípade, že sa u darcu objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37 stupňov počas 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to treba oznámiť pracovisku, kde krv daroval.

Silvia Kostelná ďalej uviedla:

"Mimoriadna situácia spôsobená pandémiou COVID-19 priniesla aj zmeny niektorých podmienok pri darovaní krvi. Napríklad boli momentálne zrušené mobilné odbery krvi, aby sa predchádzalo zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí na jednom mieste."

Zdroj: Rádio Vlna