Zdravotné sestry upozorňujú na riziká v aktuálnej situácii


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) v aktuálnej situácii poukazuje na limity ľudských zdrojov v systéme zdravotníctva.

Zdroj: shutterstock.com

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober pre Rádio Vlna uviedol, v čom vidí riziká celoplošného testovania:

"Jeden z najdôležitejších faktorov je práve pracovná sila, a teda ľudské zdroje, ktoré na to môžeme ako zdravotnícky systém poskytnúť. Zdravotnícki pracovníci sú nasadení v prvej línii v zdravotníckych zariadeniach, ale aj v ambulanciách. To znamená, že ak ich presunieme do mobilných odberových miest, ktoré sa budú musieť vytvoriť tak, ako to bolo pri prvej vlne testovania, tak nám budú prirodzene chýbať v tom prirodzenom prostredí, kde ich teraz máme práve pri lôžkach alebo na ambulanciách."

Už teraz v zdravotníctve chýba 15-tisíc sestier:

"Aby sme mohli fungovať normálne alebo, aby sme dosiahli aspoň priemer Európskej Únie, tak by sme potrebovali mať na Slovensku viac ako 46 000 sestier. Teraz máme spolu 32 000, čiže je tam obrovský nedostatok tejto pracovnej sily."

Komora aktuálne eviduje zvýšený počet sestier, ktoré požiadali o zrušenie registrácie z dôvodu odchodu do dôchodku. Vníma to komora aj ako dôsledok situácie v uplynulých mesiacoch?

"Určite je to aj dôsledok, pretože vznikom pandémie a tlakom, ktorý sa momentálne vynakladá na zdravotníckych pracovníkov a zdravotné sestry, teda tie, ktoré pracujú v covidových oddeleniach, je enromný. Sestry tam zažívajú stres a strach. Je to pre nich obrovská telesná aj psychická záťaž. A práve tie kolegyne, ktoré sú vo veku tesne pred dôchodkom, to považujú za istý signál, že áno, tu som skončila, už nevládzem a odchádzam do dôchodku."

Lukáš Kober zároveň dodal:

"Keby nebola pandémia alebo táto záťaž na zdravotníckych pracovníkov, tak by nám v systéme títo ľudia ešte zostali a dokázali potiahnuť niekoľko rokov, pretože sú to dosť silné ročníky a tie najkvalitnejšie sestry, ktoré náš systém má, ktoré majú desiatky rokov praxe."

Zdroj: Rádio Vlna