Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra na vrátenie titulu


Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby sa vzdal svojho magisterského titulu tak, ako opakovane sľúbil. Urobila tak v liste, ktorý mu adresovala.

Zdroj: shutterstock.com

Študentská rada premiérovi zároveň doručila už predpripravené tlačivo.

Stačí ho podpísať, overiť notárom a poslať rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave. TASR o tom informovala Ema Petriková zo Študentskej rady vysokých škôl. Študentská rada pripomína, že právna úprava, ktorá umožňuje, aby sa absolvent vzdal svojho titulu, je účinná od 1. januára.

Igor Matovič reagoval slovami, že je v tom spolu s ministrom školstva, a preto urobí presne to isté, čo urobí minister školstva.

Výzva na to, aby premiér titul vrátil, prišla po tom, ako sa svojho postu vzdala rakúska ministerka práce a rodiny Christine Aschbacherová. Jej prístup premiér označil za "inšpiratívny". Ďalej uviedol, že by si diplomovú prácu najradšej napísal ešte raz.

Rakúska ministerka práce podala demisiu po medializovaných informáciách, podľa ktorých sa dopustila plagiátorstva pri písaní svojej diplomovej a dizertačnej práce. Podľa popredného odborníka na plagiátorstvo Stefana Webera, politička nesprávne citovala zdroje.

Svoju dizertačnú prácu odovzdala vlani na Slovenskej Technickej univerzite. Weber zistil, že viac ako pätina textu je plagiátom. V Rakúsku preto opozícia žiadala demisiu ministerky. Tá uviedla, že svoje práce vždy písala podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, a rezignáciou chce chrániť svoju rodinu pred nepriateľstvom a urážkami.

Ako na tento prípad reaguje Slovensko?

Vedenie Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Trnave preverilo celý priebeh doktorandského štúdia ministerky.

Na základe predbežného šetrenia skonštatovalo, že celé jej štúdium bolo v súlade s príslušnou legislatívou univerzity a nezistili sa ani žiadne pochybenia zo strany študentky, ani zo strany fakulty. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytol dekan fakulty Miloš Čambál. Uviedol, že protokol o kontrole originality v Centrálnom registri záverečných prác vykazuje zhodu jedno a štvrť percenta. Na základe toho z pohľadu slovenskej legislatívy nebol žiadny dôvod prácu spochybňovať.

Dekan dodal, že vítajú rozhodnutie vedenia STU v Bratislave ustanoviť odbornú komisiu, ktorá preskúma túto dizertačnú prácu. A až na základe jej záverov prijmú relevantné rozhodnutia.

Zdroj: TASR