Sloboda prejavu na sociálnych sieťach má trhliny


Nemecká kancelárka Angela Merkelová poukázala na problém spojený s blokovaním účtov na sociálnych sieťach.

Zdroj: shutterstock.com

Merkelová považuje rozhodnutie sociálnych sietí o trvalom zablokovaní používateľských účtov odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, za problém. Informovala o tom agentúra AFP.

Merkelová podľa pondelkového vyjadrenia považuje rozhodnutie sociálnych sietí natrvalo znemožniť Trumpovi prístup na svoje účty za problematické, pretože o slobode prejavu by šéfovia sociálnych sietí nemali rozhodovať.Do tohto práva možno podľa Merkelovej zasahovať právnym spôsobom a v súlade so zákonmi, a nie na základe rozhodnutia vedenia sociálnych sietí.

Trump v piatok obvinil sociálnu sieť Twitter zo sprisahania, a spolčenia sa s jeho politickými nepriateľmi za účelom umlčať ho.Vyhlásil to krátko po tom, ako Twitter natrvalo zrušil jeho osobný účet.

Twitter znemožnil Trumpovi prístup na svoju platformu po tom, ako stúpenci republikánskeho prezidenta vtrhli do budovy Kongresu vo Washingtone, a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr.

Sociálna sieť Facebook zablokovala účet dosluhujúceho amerického prezidenta Trumpa "na neurčitý čas" a tvrdí, že to robí vzhľadom na jeho snahy podnecovať násilie. Oznámil to minulý týždeň šéf a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.

Zároveň sa začína viac hovoriť aj o ďalších sociálnych sieťach.

Jednou z nich je aj sociálna sieť Parler. Práve o nej častejšie hovoril aj Trump po tom, čo jeho účet zablokoval Twitter. V pondelok ráno však bola sieť Parler nedostupná. Informovali o tom agentúry AFP aj ČTK.

Technologické spoločnosti tlačia na Parler a tvrdia, že dáva priestor aj násilnému obsahu. Žiadajú, aby to zmenil. Parler, ktorý funguje na podobnom princípe ako Twitter, však bol v uplynulých dňoch čoraz populárnejší. Rozdielny je ale v tom, že nijako nezasahuje do obsahu v príspevkoch. Podľa analytikov má táto sieť asi 10 miliónov užívateľov,, najmä zo Spojených štátov a často ho využívali aj americkí republikáni. Ako dodávajú zahraničné agentúry, diskutuje sa aj o tom,  že si Trump po odchode z prezidentského úradu založí vlastnú platformu či mediálnu spoločnosť.

Ako pripomenula aj Angela Merkelová, v súčasnosti je v súvislosti s pôsobením na sociálnych sieťach niekoľko otáznikov. Viaceré sociálne siete v poslednom období čelia kritike za sporné zásahy do práv jednotlivcov, blokovanie statusov, ktoré sa nezhodujú s oficiálnym smerovaním alebo iným cenzurovaním odlišných názorov.

Zdroj: TASR/ČTK/AFP/Rádio Vlna