Počas lockdownu sa zvýšila domáca spotreba alkoholu


Slováci konzumovali počas prvého, ale aj súčasného lockdownu viac alkoholu doma. Vlani to bolo v priemere 12 litrov čistého alkoholu na osobu. Uvádza to najnovšia štúdia.

Zdroj: shutterstock.com

Spomínaných 12 litrov čistého alkoholu na hlavu vyplýva z údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat. Na alkoholické nápoje dávajú Slováci v priemere cez 2 % z celkových výdavkov domácnosti. Za posledných desať rokov sa tento podiel zvýšil o takmer percento.

Ako je to v porovnaní s inými krajinami

Aktuálne je Slovensko v rámci 27 krajín Európskej Únie vo výdavkoch na alkohol na 11. mieste. Pred nami skončili všetky krajiny V4.
Napríklad Česi a Poliaci dávajú mesačne z rodinného rozpočtu až takmer 3 a pol percenta práve na alkohol.

Pitie alkoholu sa na Slovensku po zákaze v reštauráciách a hoteloch podľa ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej presunulo do domácností. Podľa londýnskych vedcov z Cambridgeskej univerzity, aktuálna izolácia u ľudí vyvoláva symptómy posttraumatického stresu. A to následne môže spôsobovať aj vyššiu konzumáciu alkoholu.

Dodala, že podľa štúdie Svetového ekonomického fóra, sa v krízových situáciách zvyšoval nielen nákup alkoholu, ale aj základných potravín, ktoré potrebujeme na prežitie. Štúdia tak potvrdila, že ľudia v čase krízových situácií potrebujú mať istotu, ktorú nadobúdajú aj plnými špajzami.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR