Smutný deň pre slovenskú hudobnú scénu: Zomrel MEKY ŽBIRKA († 69)


Vo veku 69 rokov zomrel slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, moderátor hudobných programov a podujatí, tvorca, ale aj propagátor hudby doma a v zahraničí - MIROSLAV "MEKY" ŽBIRKA.

Smutnú správu potvrdil jeho PR manažér Rado Mešša.

"Správy o mojej smrti sú pravdivé, to by povedal Meky, keby žil," píše sa na sociálnych sieťach legendárneho speváka, ktorého zvykli volať jednoducho Meky alebo aj slovenský Paul McCartney.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Zbirka (@mirozbirka)

Približne pred 3-mi týždňami vystrašil svojich fanúšikov na sociálnych sieťach fotkou z nemocnice. V popise sa priznal, že skončil na infúziách, pretože ho dostihol zákerný bacil. Svojich priaznivcov poprosil, aby mu posielali energiu, ktorú bude potrebovať. 21. októbra skromne oslávil 69 rokov.

MIROSLAV ŽBIRKA bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku. Od roku 2006 mu patrilo miesto v Sieni slávy na Slovensku. Bol hudobníkom, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma aj v zahraničí. 

Meky sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave rodičom Šimonovi Žbirkovi a Angličanke Ruth Galeovej, ktorí sa v roku 1943 zoznámili v Londýne. Mali spolu troch synov – Jasona, Tonyho a najmladší z nich bol Miro. Prvú gitaru zdedil po bratoch, prvé akordy ho naučil brat Tony. Chlapci na Gunduličovej ulici vedeli, že Mirova mama je Angličanka, tak dostal celoživotnú prezývku Meky

Meky začínal svoju úspešnú dráhu už keď mal 15 rokov. Byť v tom čase známym v 16-tich, bolo malým zázrakom. Spolu s prvou zostavou Modusu, ešte pod názvom Modus Club, pravidelne koncertovali v bratislavskom Véčku, ktoré bolo centrom hudobného diania.

V roku 1976 obnovili s Jankom Lehotským skupinu Modus a prišla prvá úspešná štvorročná etapa. V júni v roku 1977 vyhrali Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev. V tom istom roku mal Miro Žbirka na Lýre aj vlastnú skladbu Zažni, ktorej text mu napísal Ján Štrasser. Keď sa v Moduse začali kopiť rozpory, odišiel v roku 1980 aj s Lacom Lučeničom. Ešte s Modusom nahral v roku 1980 Žbirka aj prvú vlastnú platňu s názvom Doktor sen. Z nej je pochádza duet s Marikou Gombitovou V slepých uličkách.

S Lacom Lučeničom a Dušanom Hájekom založili skupinu Limit. Druhú LP platňu Sezónne lásky nahrával už s Limitom. Miro Žbirka bol za éry Československa prvým slovenským Zlatým slávikom za rok 1982, keď preskočil Maestra Karla Gotta. O rok neskôr sa umiestnil za Karlom Gottom - druhý. Ešte v roku 1982 vyhral festival Kärnten International v rakúskom Villachu s anglickou verziou piesne V slepých uličkách.

V júni v roku 1983 vyhral Bratislavskú lýru so skladbou Nechodí. V tom čase vychádza jeho tretí album s názvom Roky a dni, po ňom ďalšie albumy Nemoderný chalan (1984), Chlapec z ulice (1986), Zlomky poznania (1988) a K.O. (1990). V 90-tych rokoch bol naďalej úspešný, čo dokladujú albumy Samozrejmý svet z roku 1994 a Mekky z roku 1997. V októbri 2001 vydal úspešný Modrý album.

Za roky 2002, 2004 a 2005 bol Meky slovenským Zlatým slávikom.

V septembri v roku 2007 vyšla jeho dvojkompilácia najväčších hitov s názvom 22x2. V závere októbra 2009 vydal nový štúdiový album s názvom Empatia. V apríli v roku 2011 vyšiel na DVD filmový dokument Empatia v obrazoch alebo Londýn očami Mira Žbirku. Symphonic Album vydal 17. októbra v roku 2011. Ponúka tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom.

V auguste 2012 prišiel hudobník prvýkrát do slávneho londýnskeho štúdia Abbey Road. Nahral dve piesne - Love Shines a In The Sun. K životnému jubileu – šesťdesiatinám - vyšiel 15. októbra v roku 2012 Miro Žbirka – Complete Box. O mesiac neskôr to bola životopisná kniha Čo bolí, to prebolí.

V októbri 2015 predstavil v Prahe aj Bratislave nový dvojalbum Miro, ktorý nahrával v londýnskom štúdiu Abbey Road. V apríli v roku 2017 vydal singel a klip Voľný deň. V júni v roku 2017 dostal ako prvý slovenský spevák cenu Artist's Mission Award - Hercova misia na filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach, a to za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě.  

Z prvého manželstva má dcéru Denisu. V roku 1988 sa oženil druhýkrát, s manželkou Katkou sa im narodila dcéra Linda a syn David. Manželka bola zároveň jeho manažérkou.

Minulý rok v lete, 13. júla 2020, mal slovenskú premiéru filmový dokument Meky od režiséra Šimona Šafránka. Snímka predstavuje Mira Žbirku zblízka a vznikala takmer 2 roky.

Zdroj: TASR