Vysoké teploty v interiéri môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti a náš organizmus poriadne vyčerpať


Vysušené sliznice, škriabanie v hrdle a ďalšie zdravotné ťažkosti počas zimy môžu byť dôsledkom suchého vzduchu. Ten vzniká v miestnosti pre vykurovanie.

Zdroj: shutterstock.com

Regionálny úrad verejného zdravotníctva pripomína, že počas vykurovacej sezóny si netreba robiť doma saunu. Dôležitá je vlhkosť v miestnostiach.

Ako sa dá zistiť, to pre Rádio Vlna vysvetlila Katarína Nosálová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave:

 „Vlhkosť v byte a dome sa dá zistiť pomocou vlhkomera. Nezáleží na tom, či si kúpime mechanický teplomer s vlhkomerom alebo siahnete po elektronickej verzii. Dôležité je umiestniť ho správne na miesto. V miestnosti, ktorú chcete hodnotiť, umiestnite ho do výšky tak, aby ste sa vyhli oknám, dverám a ostatným otvorom, ktorými prúdi vzduch.“

 

Existuje niekoľko tipov, aby sme mali vzduch v miestnostiach dostatočne vlhký:

 „Pri akútnych problémoch so sliznicami sa naparujte, inhalujte pary z horúcej vody, do ktorej si môžete dať napr. morskú soľ. Mokrú bielizeň z práčky sušte v interiéri, napr. na noc si na radiátor navešajte mokré uteráky. Na radiátor položte misku s vodou, voda sa bude postupne odparovať, vzduch sa tým mierne zvlhčí.“

 

Nízka vlhkosť vzduchu netrápi len astmatikov a alergikov. Suchý vzduch neprospieva najmä deťom, ktoré potom ráno trápi škrabanie v krku, upchatý nos, posmrkávanie, červené oči a dráždenie na kašeľ.

Aj seniori sú náchylnejší na infekcie dýchacích ciest.

Katarína Nosálová uviedla, aká má byť správna teplota počas zimy v našich bytoch a domoch:

„V obývacej izbe je zo zdravotného hľadiska najvhodnejšia teplota 20 až 22 stupňov, v detskej izbe je ideálna teplota 20 až 21 stupňov, v spálni 17 až 18, v kúpeľni 23 až 24 stupňov, na chodbe, v predsieni 16 až 18 stupňov a v kuchyni sa odporúča vykurovať len na 15 až 17 stupňov.“

Aby náš organizmus fungoval počas zimy bezchybne, je dobré tieto teploty dodržiavať a kontrolovať. Príliš vysoká teplota v izbách totiž zvyšuje tepovú frekvenciu, spôsobuje väčšie vyčerpanie, nadmernú únavu a nesústredenosť.

Zdroj: TASR/Rádio Vlna