Po výbuchu plynu v prešovskom paneláku, ktorý mal tragické následky, sa zdvihla vlna solidarity


Slováci prispievali na pomoc, posielali aj materiálne veci pre ľudí zo zničeného paneláku. Ako pomáhalo samotné mesto Prešov ?

Zdroj: Michal Stipek : Shutterstock.com

Mesto bezprostredne po výbuchu paneláku na Mukačevskej ulici zriadilo nepretržitú linku na mestskom úrade. Záchytné krízové centrá vytvorili v dvoch základných školách, kde podávali teplú stravu, vodu a ďalšiu materiálnu pomocEšte v deň tragédie mesto zabezpečilo núdzové bývanie v priestoroch internátu.

Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek pre Rádio Vlna povedal:
„V deň tragédie, 6.decembra 2019, mesto Prešov zverejnilo aj oficiálny účet určený na pomoc ľuďom zasiahnutých nešťastím na Mukačevskej ulici, na ktorý môžu ľudia posielať finančné príspevky do konca januára 2020. Následne budú všetky peniaze do posledného centu rozdelené medzi ľudí z Mukačevskej č. 7."Mnohí obyvatelia zničeného paneláku prišli o všetko a zostali po tragédii aj úplne bez dokladov:
Mesto bolo pri vybavovaní dokladov nápomocné a podieľalo sa na koordinácii bezplatného vydávania všetkých typov dokladov v zrýchlenom režime v spolupráci s Okresným úradom.

Hovorca mesta dodal:
„Slovenská pošta bezplatne vybavuje žiadosti týkajúce sa dočasnej zmeny korešpondenčnej adresy."V jednej zo základných škôl boli po tragédii psychológovia, ale aj zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí operatívne riešili akútne potreby obyvateľov poškodeného bytového domu:
„Krátko po tragédií primátorka mesta Prešov listom vyzvala Slovenskú asociáciu poisťovní a jednotlivé banky, aby zvážili čo najrýchlejšie riešenie požiadaviek  svojich klientov z Mukačevskej ulice v súvislosti s touto tragédiou", uviedol Tomek.Doterajší súhrn celkovej pomoci

Mesto priebežne spracúva evidenciu ponúkanej pomoci. Na decembrovom mestskom zastupiteľstve sa schválili zásady, ako sa bude rozdeľovať pomoc vo forme finančných darov.

Hovorca mesta Vladimír Tomek:
„Na základe schválených zásad obyvateľom z Mukačevskej č. 7 a č. 9 vyplácame príspevky na bývanie a taktiež jednorazové príspevky na preklenutie zložitej životnej situácie. Doteraz sme vo forme spomínaných príspevkov vyplatili ľuďom z Mukačevskej ulice už 496 500€. S prípadnými ďalšími otázkami súvisiacimi s následkami tragickej udalosti sa môžu občania naďalej obrátiť na odbor služieb pre občanov na Mestskom úrade v Prešove."


Zdroj: Rádio Vlna