Niektorým lekárom špecialistom sa skráti dĺžka špecializačného štúdia


Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo niektorým lekárom špecialistom skrátiť dĺžku špecializačného štúdia z piatich na štyri roky.

Zdroj: shutterstock.com

Rezort zdravotníctva k tomu uviedol, že sa tak ako mnoho krajín Európskej únie systematicky snaží riešiť nedostatok špecialistov.

Dôvodom tohto kroku je rýchlejší nástup vyštudovaných lekárov do praxe k pacientovi. Ministerstvo zároveň dodáva, že táto zmena nedegraduje úroveň
vzdelania lekára.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pre Rádio Vlna uviedla, pre ktoré študijné odbory bude platiť skrátené odborné
štúdium:
„Odborné štúdium z piatich na štyri roky sa zrealizovalo pri odboroch psychiatria a detská psychiatria."

Táto zmena platí od januára 2020 a hovorkyňa dodala: „Zmena sa týka tých, ktorí do špecializovaného štúdia ešte len nastúpia."

Ministerstvo tiež uviedlo, že v odboroch pediatria, infektológia, klinická imunológia a alergiológia sa urobili viaceré inovácie. Hovorkyňa Zuzana Eliášová spresnila o čo ide:
„Zefektívnil sa systém štúdia. Po novom sa v uvedených špecializáciách započíta do štúdia dvojročný pediatrický kmeň. Pre zjednodušené vysvetlenie - k pacientom do systému sa dostanú z pôvodných deviatich rokov štúdia v uvedených špecializáciách už po piatich rokoch."


Zdroj: Rádio Vlna/TASR