Autodopravcovia štrajkovali


Do Bratislavy dnes prišli desiatky kamiónov. Dôvodom bol štrajk Únie autodopravcov.

Zdroj: nataliajakubcova : Shutterstock.com

Vodiči prišli do Bratislavy po D1 v smere na letisko a Ivanskú cestu.

Predpoludním sa zišli pred budovou klientskeho centra na Tomášikovej ulici a zablokovali aj Rožňavskú ulicu. Ako informoval portál Hospodárskych novín, všetko sa to dialo pod dohľadom polície.

 

Prečo štrajk ?

Dopravcovia nesúhlasia s dlhodobo rastúcou cestnou daňou a upozornili aj na nehospodárny výber mýta, ktorý vyplýva z odhalení Najvyššieho kontrolného úradu.

Autodopravcovia žiadajú vládu znížiť daňové zaťaženie. 

 

Ako reaguje rezort dopravy ?

Podľa ministerstva je štrajk neopodstatnený a politicky podfarbený, čo Únia autodopravcov odmieta. Ministerstvo tvrdí, že s firmami pravidelne rokuje a nad znížením dane neuvažuje. Podľa neho by požadované zníženie dane z motorových vozidiel o 50 percent znamenalo výpadok príjmov v štátnej kase asi 35 miliónov eur.

Dopravcovia si však myslia opak. Podľa nich je daň v susedných krajinách omnoho nižšia a oni nechcú utekať preto do zahraničia.

Združenie cestných dopravcov Česmad chce situáciu riešiť rokovaním - vyzýva na rokovanie premiéra Petra Pellegriniho, aj ministra financií Ladislava Kamenického.

Česmad v tejto súvislosti dodal, že ak zlyhajú pripravované rokovania, nevylučuje razantnejšie akcie po celom Slovensku.

Dopravcovia mali pritom ešte dnes obmedziť premávku na Orave, konkrétne na trase z Trstenej do Lokce.

 

Zdroj: TASR/Rádio Vlna