POLÍCIA UPOZORŇUJE NA BEZPEČNÉ POUŽÍVANIE PYROTECHNIKY


Pripravujeme sa na vítanie nového roka. A k tomu často patrí aj pyrotechnika. Je tu niekoľko rád, ako na to, aby to bolo bezpečné.

Zdroj: shutterstock.com

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová uvádza, že zábavná pyrotechnika by sa mala nakupovať iba u certifikovaných predajcov a s návodom:

„Je nebezpečné vyrábať si zábavnú pyrotechniku doma, či kupovať ju od pouličných predavačov bez návodu na použitie.“ 

Pyrotechnika by sa mala uchovávať mimo tela a pred odpálením je potrebné si prečítať návod. Ako uviedla Denisa Bárdyová, mnohí už na nedodržiavanie týchto pravidiel doplatili úrazmi rúk, tváre, poškodeným zrakom, či životom.

Polícia preto odporúča:

„Zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra a až potom ju zapáľte. Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme, ale vložte do fľaše naplnenej pieskom. Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve, a to tak, aby neohrozovali iných ľudí.“

Čo robiť, ak raketa alebo petarda po zapálení nevybuchne?

Policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová upozornila:  

„Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k ním hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné.“

Polícia vyzýva na ohľaduplnosť voči starším ľuďom. Myslieť treba aj na zvieratá. Predovšetkým psy búchanie pyrotechniky veľmi zle znášajú.

Zdroj: TASR/Rádio Vlna