Rozvíjať športový talent u detí treba už v školách


Tento týždeň odštartoval ďalší ročník projektu Olympijský odznak všestrannosti.

Zdroj: shutterstock.com

Odštartoval ho Slovenský olympijský a športový výbor. Na základných školách a osemročných gymnáziách majú žiaci možnosť súťažiť vo viacerých disciplínach a ich výsledky sa následne vyhodnotia rovnakým spôsobom, akým ministerstvo školstva testuje pri takzvaných monitoroch.

Podpora od úspešných športovcov

Pri úvodnom zápolení na ZŠ s MŠ Za Kasárňou v bratislavskom Novom Meste boli aj olympijskí víťazi Michal Martikán a Anastasia Kuzminová. Majsterka sveta z úvodu roka 2019 poznamenala, že musíme nájsť talenty, vybudovať úplne novú generáciu.

Pretože momentálne vidí na Slovensku veľkú priepasť a dodala:

„Som veľmi rada, že som mohla po prvýkrát osloviť a pritiahnuť pozornosť detí svojimi športovými úspechmi. Keď sledujú moje úspechy, tak im chcem touto cestou povedať, že aj ja som s tým všetkým vyrastala. Na základnej škole som sa začala venovať športu a pohybu a nie je na tom nič ťažké. Je to veľmi pekná vec, ktorú rada osobne podporím. Potrebujeme to rozbehnúť, potrebujeme naštartovať odrazový mostík tak, aby sme vedeli deti otestovať, a aby sme vedeli, kde majú rezervy.“

Anastazia Kuzminová dodala, že najprv treba s deťmi pracovať v rámci školy, a potom podchytiť a rozvíjať ich talent. Treba im vytvoriť komfortné podmienky, aby sa nezľakli pri prechode na vyššiu úroveň. Podľa Kuzminovej o desať rokov potom budeme môcť postaviť štafetu už s istotou, že bude podávať kvalitné výkony.

 

ZDROJ: TASR/RÁDIO VLNA