Ako s námrazou a snehom bojujú na letiskách ?


Včera na území Slovenska začalo snežiť a teploty v posledných dňoch klesli. Už zhruba v polovici novembra začala na bratislavskom letisku zimná sezóna, ktorá potrvá do jari.

Zdroj: shutterstock.com

Dráhy bratislavského letiska boli počas prvého dňa sneženia v tohtoročnej zime prevádzkyschopnéVšetky odlety a prílety sa uskutočňujú podľa letového poriadku. Nás zaujímalo, ako vplýva námraza a sneh na funkčnosť lietadla.

Pre Rádio Vlna o tom povedala viac hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková:

„Práve v období, keď už klesá teplota pod nulu vzniká na lietadle námraza. Vtedy si kapitáni lietadiel žiadajú od letiska službu odnamrazovania lietadiel.“

Odmrazovanie lietadiel sa robí vtedy, ak teplota vzduchu klesne pod 3 stupne nad nulou v kombinácii so zvýšenou vlhkosťou vzduchu. V týchto prípadoch totiž vzniká inovať, mrznúca hmla a mrznúci dážď. A tie môžu zvýšiť hmotnosť lietadla až o niekoľko stoviek kilogramov. Zároveň zmenia aerodynamické vlastnosti lietadla.

Veronika Ševčíková vysvetľuje ako sa lietadlá odmrazujú:

„Zmes odmrazovacej kvapaliny s teplou vodou, kedy sa jedným prúdom strieka na lietadlo odmrazovacia zmes, následne je lietadlo zbavené námrazy a snehu. V ďalšej fáze už potom prebieha postrek lietadla protinámrazovou kvapalinou, aby slúžila ako prevencia pred tvorbou ďalšej námrazy. Potom sa kvapalina z lietadla odsáva špeciálnym zariadením, ak si to kapitán vyžaduje.“
 

ZDROJ: Rádio Vlna